Lidské tělo

       Abecední seznam lidského těla       


Kategorie: Lidské tělo 
29.listopad 2006
Kyčelní klouby jsou největšími kulovými klouby lidského těla. Spojují dolní končetinu s pánevní kostí. Jejich součást í jsou hlavice stehenních kostí (stehenní kost - lat. femur) a jamky pánevní kosti (kyčelní jamka - lat. acetabulum). Jamky jsou vyplněny tukovým polštářem, jehož úkolem je tlumit nárazy hlavice kloubu při pohybu.

Kategorie: Lidské tělo 
13.prosinec 2004
Játra jsou pozoruhodně přizpůsobivý orgán, který je schopen zajistit požadované funkce i tehdy, je-li zničena či odstraněna polovina, nebo dokonce až tři čtvrtiny jeho tkáně.

Kategorie: Lidské tělo 
03.prosinec 2004
Jak Jonáš, tak baron Prášil by v břiše velryby těžko ve zdraví přežili. Těžko by někdo z nás dobrovolně podstoupil lázeň v koncentrované kyselině, která zesiluje účinek trávicího enzymu pepsinu.

Kategorie: Lidské tělo 
17.listopad 2004
Když ledviny selžou a odpadní látky v těle zůstávají, nastane situace stejně vážná jako při selhání mozku či srdce.

Kategorie: Lidské tělo 
28.září 2004
Dýchání odjakživa symbolizuje život. S prvním nádechem přicházíme na svět, s posledním výdechem odcházíme. Místem, kde je krev obohacována životodárným kyslíkem, jsou plíce. Plíce jsou se zevním okolím spojeny dýchacími cestami.

Kategorie: Lidské tělo 
10.září 2004
Orgán vážící pouhých 300 gramů dokáže mimo jiné za klidových podmínek přečerpává každou minutu pět litrů krve.

Kategorie: Lidské tělo 
23.červen 2004
Dynamickým prvkem, uvádějícím lidské tělo do pohybu, jsou svaly. Dokonalý pohyb lidského těla umožňuje teprve spojení kostí, kloubů, svalů a šlach za výrazné pomoci nervového systému.

Kategorie: Lidské tělo 
25.květen 2004
Už bible o ní tvrdí, že znamená život. Egypťané se v ni koupali, aby omládli a získali ztracenou sílu. Římané ji pili z umírajících gladiátorů jako ze živých pohárů.

Kategorie: Lidské tělo 
12.duben 2004
Kdyby byla vypsána soutěž na nejkvalitnější stavební materiál, bylo by prvenství nesporně přiřčeno kosti. Její pevnost je čtyřikrát větší než pevnost betonu a vůči zátěži je stejně odolná jako hliník.

Kategorie: Lidské tělo 
20.březen 2004
Lidská kůže není jen vnějším obalem těla nebo podkladem pro rafinované kosmetické výrobky – je to jeden z nejdůležitějších tělesných orgánů. Navíc je i důležitým orgánem smyslovým. Ne nadarmo říkáme “Necítím se ve své kůži”, když nám není zrovna nejlíp.