Lékařská poradna


Kategorie: Aktuality Poradna - nemoci a příznaky Nemoci a jejich příznaky 
27.říjen 2020

Význam, počet, rozsah parenchymových plicních chorob a onemocnění stoupá. Příčin i forem je mnoho. Patologické změny dominují především v plicním intersticiu; z toho důvodu patří do společné kategorie intersticiálních plicních chorob ( ILDs). Idiopatická plicní fibróza ( IPF) je nejčastější. Více se vyskytuje u mužů v poměru 7 : 3 vůči ženám, především u seniorů nad 60 let. Má chronický a nezvratný průběh s postupným rozvojem dechové nedostatečnosti a s výhledem dožití přibližně 3 roky. U ostatních ILDs dominuje převážně fibrfbrotizace nad zánětem; choroby jsou poměrně heterogenní a s příznivější prognózou přežití a dožití. I u nich ale postupnmě převažuje fibrotizace a finální multiorgánové selhání.


Kategorie: Aktuality Poradna - hyg. a živ. prostředí 
10.listopad 2019

Psaná slova mají přinášet informace, radost, touhu po vzdělání, poučení, napětí, dobrodružství, porozumění, smích, ale připomenout i bolest života. Čtenář si může z přepestré nabídky vybrat. V dnešní uspěchané době by měla kniha dát ale spíše radost a povzbuzení do života a také podpořit to dobré, co v člověku je. A třeba znovu připomenout zázraky přírody! A to se podařilo jednomu mladému rodinnému nakladatelství, které se zaměřuje nejen na populárně naučnou literaturu, ale zároveň se snaží podporovat harmonii člověka a jeho prostředí.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Poradna - strava 
04.červen 2018

Celiakie, autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek, je nevyléčitelná nemoc často doprovázená řadou dalších postižení. Jedním z nich je i neplodnost. Na celém světě trpí neplodností až 610 tisíc žen s celiakií. Z toho v ČR je cca u 3 % neplodných žen diagnostikována zároveň celiakie.


Kategorie: Aktuality Poradna - sex 
17.leden 2017

Ženské sexuální dysfunkce byly ještě poměrně nedávno jen málo diskutovanou problematikou. Dle Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu (ISSM) však trpí alespoň jedním typem sexuální dysfunkce celosvětově 40 až 45 % dospělých žen. V České republice trpí určitou poruchou v sexuální oblasti jen 11 % žen. Podle expertů se Češky stále spíše stydí o problémech v sexu mluvit.


Kategorie: Aktuality Poradna - sex 
30.prosinec 2016

Počet klientů VZP, u nichž lékaři zjistili diagnózu HIV, stoupl za poslední tři roky o více než 12 %. Loni jich bylo už 1 428. Onemocnění se nevyhýbá ani dětem. Ve věkové skupině do 18 let se s HIV léčilo 66 klientů, z čehož 34 jich bylo dokonce mladších 9 let. Ještě rychleji než počet nemocných rostou celkové náklady na péči o ně, které přesáhly čtvrt miliardy korun. Také VZP na tento varovný trend upozornila při příležitosti Světového dne boje proti AIDS v prosinci 2016. Infekce HIV a nemoc AIDS se neustále šíří i přesto, že riziko lze snížit na naprosté minimum „nerizikovým“ chováním. Potřebné informace jsou např. na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice www.aids-hiv.cz a České společnosti AIDS pomoc www.aids-pomoc.cz.

HIV je mnohem více rozšířen mezi muži než mezi ženami. Nejvíce zasažena je věková skupina od 30 do 49 let (885 nemocných). Kromě mladších ročníků ale nezůstávají ušetřeni ani starší pacienti – 28 klientů s HIV je starších 70 let, z čehož 6 už dokonce překročilo 80 let věku.

 


Kategorie: Aktuality Poradna - sex 
29.prosinec 2016

Prozkoumávání sexuality lákalo lidstvo již od nepaměti. Zajímavé je, že již od začátku byly nedílnou součástí sexu také erotické pomůcky, které se v průběhu dějin inovovaly pouze nepatrně. Vůbec první sexuální hračkou v historii je pravděpodobně dildo. Zatímco jeho zpodobnění se objevilo již v paleolitu 28 tisíc let p. n. l. na malbách v jeskyni Hohle Fels v Německu, jeho aktivní využívání se datuje do starověkého Řecka a Říma.


Kategorie: Cestování Poradna - sex Aktuality 
19.září 2016

Letní dovolená v zahraničí se stává pro Čechy čím dál více dostupnější. Pro většinu je to období plné netradičních zážitků, které se týkají nejen cestování, ale i sexu. Podle aktuálních statistik touží na letní dovolené prožít neobvyklé erotické dobrodružství až 47 % české populace. Sex v zahraničí přitom skýtá mnohá úskalí. Před odjezdem si proto zjistěte, jakými pravidly se v dané destinaci řídit. Zatímco u nás je většina praktik bezproblémových, jinde vás nevinný polibek na pláži může dostat do vězení. Seznamte se s několika zvyklostmi v Evropě i za jejími hranicemi, které byste jako turisté měli respektovat.


Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky Aktuality 
11.červen 2015

S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká více než polovina žen. U 15 % z nich se navíc záněty opakovaně vrací. První močové infekce mohou vznikat již v dětském věku. Největší procento dívek se však s nemocí setká se začátkem pohlavního života. Další životní období, kdy jsou ženy k rozvoji infekcí více náchylné, představuje menopauza. Prevence spočívá především v dodržování tzv. režimových opatření. 


Kategorie: Cizojazyčné dotazy 
14.prosinec 2005
Každému z nás záleží na zdraví vlastních dětí, což by mělo mnohonásobně více platit, pokud s námi dítě cestuje v osobním automobilu. I při opatrné jízdě z naší strany existuje potenciální riziko, že někdo jiný poruší pravidla silničního provozu a dojde k dopravní nehodě. Uvědomme si toto riziko a vždy, i na krátkou vzdálenost přepravujme dítě pouze ve schválené autosedačce. Dítě v autosedačce má o 2/3 větší šanci, že při dopravní nehodě neutrpí vážné zraněn než dítě, které v autosedačce není.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
18.červen 2001
Jiz třetí rok beru antidepresiva, konkrétně Deprex 1 tbl denne a večer Xanax, dostala jsem se k dávce 1-2 mg denně. Ráda bych lék vysadila, mám ale nepříjemné abstinenční příznaky v podobě třesu a nevolnosti a vrací se mi depresivní pocity. Prosím o radu zda existuje nějaký lék pro potlačení abstinenčních přiznaků.