Medicína

IKEM léčí závislost na tabáku


Kategorie: Aktuality 
14.duben 2011
Centrum pro léčbu závislosti na tabáku v pražském IKEM za první rok svého působení léčilo více než tři sta aktivních kuřáků, z toho 42 % pacientů kouření omezilo a 25 % po roce léčby přestalo trvale kouřit. Centrum pomáhá kuřákům, kteří chtějí přestat kouřit, a zároveň tak přispívá ke snížení zdravotních komplikací způsobených právě kouřením.

Je všeobecně známo, že aktivní kouření má neblahý vliv na zdraví kuřáka. Významně se podílí na vzniku mnoha nemocí nebo je přímo zapříčiňuje. Podílí se především na plicních a kardiovaskulárních onemocněních. Institut klinické a experimentální medicíny v Praze proto právě před rokem otevřel Centrum pro léčbu závislosti na tabáku. Odborníci zde určují míru závislosti na tabáku, poskytují péči včetně podpory klinické psychologie a nutriční poradny. V rámci komplexní péče je i zjišťování možné dědičné vlohy pro rychlý vznik závislosti, což je potom pro tyto nemocné jasným důvodem  léčby agresivní.

 

„Výsledky jasně prokázaly, že komplexní péče o tyto pacienty má pozitivní dopad na jejich zdraví. V našem centru se podařilo dosáhnout 25% úspěšnosti léčby, což je číslo, které se blíží nejlepším republikovým výsledkům,“ upozorňuje docentka Věra Adámková, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM.

 

Nemocní, kteří přestali kouřit, dosáhli lepších hodnot kontrolních vyšetření a sledovaných parametrů, kromě hmotnosti. Muži, kteří přestali kouřit, lehce přibrali, ale sami přiznávají, že nejhorší je překonat zažitý stereotyp, takže zásadně zvýšili příjem hlavně sladkostí, který už také postupně snižují. U žen po zanechání kouření došlo ke zlepšení hodnot krevního tlaku, ranní glykemie, příznivě jsou ovlivněny hodnoty tuků v krvi. Z průzkumu činnosti Centra dále vyplývá, že muži kouří v průměru 25 cigaret a ženy 21 cigaret denně. Muži začínají kouřit ve věku 18 let a ženy ve věku 22 let.

 

Kouření zasahuje i do léčby mnoha chorob, protože dochází k významným lékovým interakcím. Zplodiny vznikající při kouření často mění efekt léků. Dochází například ke snížení účinku u léků velmi důležitých pro nemocné s ischemickou chorobou srdeční nebo podávaných k ředění krve. Nemocní léčení léky, které ovlivňují krvácivost a srážlivost, mají možnost rychlého testu (odběr krve z prstu), kdy jim odborníci v Centru ihned poradí, jak dále léky dávkovat.

www.ikem.cz

 

 

 

 

 

Autor: zpracováno redakčně