Medicína

LabTestsOnline ke zlepšení informací o vlastním zdravotním stavu


Kategorie: Aktuality 
28.leden 2011
Dne 25. 1. 2011 byla v Bruselu uspořádána Dinner konference na téma Zlepšení zdravotní gramotnosti pro lepší zdraví v Evropě (Improving Health Literacy for Better Health in Europe). U příležitosti konání European Parliament Members Salon byl představen mezinárodní webový projekt LabTestsOnline, díky kterému mohou pacienti a lékaři na celém světě získat komplexní informace o laboratorních vyšetřeních (O Labtestsonline jak jsme již informovali).

 Internetový portál www.labtestsonline.cz obsahuje ucelené informace o nejnovějších trendech moderní medicíny a diagnostiky. Pacienti a lékaři zde naleznou především popis příznaků běžných onemocnění, jejich diagnostiku, léčbu a především vysvětlení hodnot laboratorních testů, které se na rozhodování o dalším postupu léčby podílejí ze 70 – 80 %. Veškeré informace jsou poskytovány také v češtině. Nekomerční stránky LabTestsOnline jsou každý měsíc navštěvovány téměř třemi miliony lidí z celého světa a jejich počet neustále vzrůstá.

 

Tým českých lékařů, laboratorních odborníků a zástupců podnikatelské sféry, kteří se na české verzi LabTestsOnline podílejí, si za pouhé dva roky od jejího spuštění připsal řadu významných úspěchů, mezi něž patří především rozšíření nabídky informací o laboratorních testech z původních 100 na 240, popis 50 nejběžnějších nemocí, nový design umožňující uživateli snazší orientaci a přehled nejužívanějších lékařských termínů.  Velkým úspěchem celého týmu bylo splnění přísných požadavků na prokázání důvěryhodnosti informací LabTestsOnline.cz a získání švýcarského certifikátu HON code mezinárodní organizace Zdraví na síti (Health on the Net, HON).

 

Podle vysvětlujících slov prof. MUDr. Tomáše Zimy, předsedy České společnosti klinické biochemie (ČSKB) a děkana 1. LF UK připojením se k tomuto projektu je umožněn českým pacientům přístup ke stejným informacím, jako mají pacienti v USA nebo v celé západní Evropě.  LabTestsOnline  se stává projektem globálním, protože pokrývá  téměř celý svět.

 

Prof. Jaroslav Racek, předseda Národní koordinační komise LabTestsOnline.cz (NKK LTO) doplňuje. Aby byly splněny všechny přísné požadavky důvěryhodnosti stanovené mezinárodní normou HON code  jsou  všechny texty překládány přímo lékaři nebo kvalifikovanými pracovníky ve zdravotnictví. Veškeré informace dostupné online vycházejí ze světově uznávané medicínské literatury, a proto je nutno je chápat jako mezinárodní trendy moderní zdravotní péče. Informace o novinkách medicíny, které ještě před nedávnem zazněly na mezinárodních lékařských sympóziích, se tak velmi rychle stávají dostupnými pro širokou odbornou i laickou veřejnost. LabTestsOnline však stále zůstává pouze pomocníkem pacientů a lékařů. Úkolem celého projektu  však je lékařům a pacientům ve vzájemné aktivní spolupráci pomáhat, nikoli ji nahrazovat,.

 

Dvacet tisíc návštěv za měsíc na tomto webu potvrzuje  zájem veřejnosti ; navíc si návštěvníci podle dostupných statistik vyhledávají webové stránky LabTestsOnline ze 60 % sami v internetových vyhledavačích. Jde o neziskový projekt financovaný dvěma neziskovými asociacemi (ČSKB a Českou asociací dodavatelů prostředků zdravotnické techniky „in vitro“ CZEDMA), které ze svých limitovaných zdrojů pokrývají náklady za překlady a veškerou administraci. Na veřejnou propagaci se prostředků nedostává.

 

Mezinárodní, nekomerční a odborně garantovaný projekt – on-line příručka popisu nemocí a laboratorních testů dostupná také v českém jazyce. V ČR byl spuštěn 10. 10. 2008 u příležitosti oslav 50. výročí založení České společnosti klinické biochemie České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSKB ČLS JEP) díky mezinárodní spolupráci s American Association for Clinical Chemistry (AACC), Českou asociací výrobců a dodavatelů diagnostik in vitro (CZEDMA), Českou společností klinické biochemie (ČSKB) a European Diagnostic Manufacturers Association (EDMA). Posláním internetového portálu je pomoci pacientům a lékařům z celého světa lépe se orientovat ve stále se rozšiřující škále laboratorních testů a v jejich významu pro prevenci, určení diagnózy a úspěšnosti léčby širokého spektra různých onemocnění. Projekt LabTestsOnline vznikl v roce 2001 v USA a za 10 let velmi rychle expandoval do celého světa. K lednu 2011 se k tomuto projektu vedle České republiky připojily také Austrálie, Brazílie, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Řecko, Španělsko, Velká Británie a také první asijská země - Čína. Přijmout projekt se chystá Rumunsko a Turecko. V přiložené tabulce je vidět, že celkový počet návštěvníků za rok 2010 přesáhl 31 milionů (31% nárůst návštěvnosti) a průměrná měsíční návštěvnost je kolem 2,6 milionu. V  roce 2010 se zcela změnil vzhled evropských webových stránek LTO a významně se zlepšily i možnosti, které návštěvníkům LabTestsOnline poskytuje.

 

Celková návštěvnost všech jazykových mutací LTO v roce 2010

Průměrná měsíční návštěvnost
všech jazykových mutací LTO v roce 2010

31 000 000

2 600 000

www.cskb.cz

 www.czedma.cz

 www.aacc.org

 www.edma-ivd.be

 www.fnplzen.cz

www.dbm.cz

Autor: zpracováno redakčně