Kouření

První cigaretu si děti zapálí ve 12 letech


Kategorie: Kouření 
14.říjen 2010
Téměř polovina mladých lidí mezi 15 a 18 lety kouří. Na nikotinu jsou závislé i děti na základních školách. Počty dětských i mladistvých kuřáků se neustále zvyšují. Ve srovnání s tělem dospělého člověka je nezralý organismus ke škodlivinám mnohem citlivější a snadněji i závažněji se poškodí. Pokud mladí nepřestanou kouřit, mohou je v dospělosti postihnout nemoci, kterými dnes trpí jejich rodiče a prarodiče, například chronická obstrukční plicní nemoc.

Svou první cigaretu si 9 z 10 kuřáků zapálí před svými osmnáctými narozeninami. Podle zkušeností odborníků z center pro závislé na tabáku začínají kouřit stále mladší děti. Poprvé experimentují s cigaretou v pouhých 12 letech. V Praze si nejmladší kuřáci zapálí cigaretu dokonce už v 10 letech. Celkem je v České republice závislých na cigaretách přibližně 250 tisíc nezletilých kuřáků a kuřaček. Naprostá většina dětí si přitom neuvědomuje, že řada z více než 4 tisíc chemikálií obsažených v cigaretovém kouři už ve velmi malém množství snadno poškozuje jejich organismus a připravuje jim zdravotní problémy v dospělosti.

 

Na zvyšujícím se počtu kuřáků mezi dětmi má vinu hlavně marketing cigaret a jejich dostupnost, zejména relativně nízká cena. Svůj podíl má ale i dědičnost, parta i zbožňované idoly. Závislost na nikotinu se totiž ze 60 % dědí. Dospělí představují pro děti vzory chování. Jimi se řídí a snaží se dospělým co nejvíce podobat. Mění se poměr mezi dívkami a chlapci, kteří jsou závislí na nikotinu. Dříve kouřili spíše chlapci, v současnosti je více kuřaček mezi mladými dívkami. Nedostatečně vyvinutý mozek se rychleji stává závislým na nikotinu a v  pozdějším věku je pak pro takového kuřáka obtížnější přestat kouřit. Závislost  na nikotinu u dospívajících může vzniknout velmi snadno, někdy i po desítkách cigaret.

 

Škodliviny obsažené v tabákovém kouři ohrožují všechny orgány v těle. Člověk, který si zapálí první cigaretu již v době dospívání a kouří dalších dvacet let, se vystavuje značným zdravotním rizikům V lidském těle neexistuje orgán, na který by kouření nemělo vliv, což má pro mladý vyvíjející se organismus devastující účinky. Dnešní dospívající kuřáci mohou už  v dospělosti trpět chorobami, které jsou dnes typické spíše pro starší osoby (cévní mozková příhoda, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), bronchiální astma, chronické zánšzy průdušek).

 

Odborníci odhadují, že v roce 2020 by se CHOPN mohla stát třetí nejčastější příčinou úmrtí. Nemoc se projevuje vleklým kašlem, tlakem na hrudi, vykašláváním hlenů a dušností nejen při tělesné námaze, ale i v klidu. Bohužel mnoho kuřáků se o své nemoci nikdy nedozví, protože všechny příznaky CHOPN přisuzují následkům kouření a věku. Teprve zhoršující se zdravotní obtíže je donutí vyhledat lékaře. CHOPN se nedá vyléčit, ale pokud se nemoc včas odhalí a zahájí se léčba, mají pacienti s tímto onemocněním větší šanci na kvalitnější a delší život.

 

Chronická obstrukční plicní nemoc –  je v 85 % způsobena kouřením.

Každý rok v České republice této nemoci podlehnou asi 2 tisíce lidí. Nejlepší prevencí je celoživotní nekuřáctví.

 

www.boehringer-ingelheim.com

www.amic.cz

Autor: zpracováno redakčně