Medicína

Stan proti melanomu byl záslužným činem!


Kategorie: Aktuality 
30.květen 2007
Ve dnech 21.a 22. května 2007 vyšetřovali lékaři Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ve speciálně upraveném stanu v dolní části Václavského náměstí na Můstku pigmentová znaménka všem zájemcům s cílem prevence kožních nádorů. Ve Stanu proti melanomu bylo zachyceno 39 zhoubných nádorů kůže.

 O kontrolu své kůže projevilo zájem neočekávaně velké množství lidí. Do stanu se nakonec dostalo první den jen 602 a druhý den 501. Vyšetřovalo se v pěti ordinacích, přesto se fronta zájemců táhla až na Příkopy a čekací doba byla zhruba dvě hodiny. U těchto 1103 příchozích lékaři diagnostikovali klinickým vyšetřením, optickým a digitálním dermatoskopem, 21 bazaliomů, 9 spinaliomů a 9 melanomů. Je to velmi vysoký záchyt, který přesahuje běžný výskyt melanomu v populaci více než padesátkrát, jak uvedl ve své stručné zprávě profesor MUDr. Petr Arenberger,  přednosta Dermatovenerologické kliniky FN KV, Praha.

 

Stan navštívilo 65 % žen, což odpovídá celosvětovým statistikám, které ukazují, že v prevenci melanomu jsou opatrnější ženy. Průměrný věk návštěvníka stanu byl 52 let. Nejmladšími vyšetřenými byla dvouletá dvojčata a nejstarším byl muž z Kutné hory, kterému je 92 let.

 

Pokud si klademe otázku, proč byl o tuto formu vyšetření větší zájem než o již etablované screeningové akce, můžeme hledat odpověď v malém průzkumu, který provedli techničtí pracovníci stanu. Z něho vyplynulo, že  zájemci o vyšetření se při tomto způsobu vyhledávání rizikových pacientů oprostí od určitých zábran návštěvy nemocnice nebo lékařské ordinace.

 

 Zdá se, že tento přístup je z psychologického hlediska pro preventivní screeningové akce vhodný, protože lékař z pohledu pacienta nezůstává sedět v bezpečí za hradbami své nemocnice nebo ordinace, ale prolomí pomyslnou bariéru a přiblíží se nejen svým přístupem, ale i fyzicky do regionu, který je pacientovi bližší.

 

První ročník Stanu proti melanomu ukázal, že se jedná o potřebnou akci, kterou široká veřejnost vnímá pozitivně a přijímá ji jako nezištnou nabídku zdravotníků v boji proti zhoubným nádorům. V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že skutečně přináší očekávané výsledky ve smyslu procentuálně vysokého záchytu nemocných s maligními kožními onemocněními.

 

Autor: zpracováno redakčně