Výživa nastávajících matek

Výživa nastávajících matek (Mléko a mléčné výrobkyl)


Kategorie: Výživa nastávajících matek 
17.květen 2005
Mléko je nejen v období těhotenství velmi důležitým nutričním faktorem. Je zdrojem důležitých minerálních látek (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a draslíku, zinku a sodíku). Je také zdrojem některých vitaminů rozpustných v tucích (A,D,E). Nesmíme však zapomenout, že při pravidelné konzumaci je mléko zdrojem prvku důležitého pro správnou funkci štítné žlázy – jódu.

V mléce je obsaženo také mnoho plnohodnotných bílkovin. Údaje o denním množství zkonzumovaného mléka jsou různé. Například Kotěšovec et al. doporučuje těhotným ženám ve třetím měsíci zkonzumovat 2400 g mléka a 800 g mléčných výrobků za týden. Ve 4.-9. měsíci se množství mléka zvyšuje až 4200 g a množství mléčných výrobků na 1200 g týdně.

Mezi vhodné mléčné výrobky se řadí jogurty, netučné sýry, acidofilní mléko. Keller doporučuje denně konzumovat 800 ml mléka. Mléko a mléčné výrobky je vhodné konzumovat nejméně 2 hodiny před jídlem nebo po jídle, které obsahuje zdroj železa (maso). Mléko zabraňuje jeho vstřebávání.

Mléko jako zdroj vápníku je v těhotenství důležité zejména pro tvorbu kostí a zubů plodu a zároveň pro udržení dobrého stavu kostí a chrupu matky. Mléko je však nutné z jídelníčku vynechat při  poruše laktózové tolerance či přímo při alergii na mléčnou bílkovinu. Při mírnější formě laktózové intolerance lze doporučit konzumaci mléka kyselého a kysaných mléčných výrobků. V dnešní době rovněž existuje mléko bez laktózy.

Autor: MUDr. Sylva Šebková