První pomoc

Úrazy nosu a vedlejších nosních dutin


Kategorie: První pomoc 
10.květen 2005
Příčiny Příčinami úrazů nosu bývají nejčastěji pády, rvačky či autonehody. Poraněny mohou být měkké části nosu, nosní kůstky, nosní přepážka. Zvláštní kapitolou jsou cizí tělesa v nose. U dětí jsou to často korálky či fazole, rozinky. Ve válce se někdy jednalo o zástřely. Při poranění měkkých částí nosu může poranění pronikat nebo nepronikat do nosní dutiny.

Při úrazech někdy nezůstanou ušetřeny ani vedlejší nosní dutiny. Zvláštním typem je tzv „blow out“ zlomenina stropu čelistní dutiny. Vzniká při úderu na oko a při tomto typu poranění může dojít k uskřinutí tkání očnice.

Příznaky

Při poranění nosu je vzhledem k nervovému zásobení nosní sliznice dominujícím příznakem bolest. Časté je i celkem masivní krvácení. Při zlomenině nosních kůstek je častý otok, ve kterém nemusí být zlomenina patrná. Rozhoduje RTG snímek. Také při poranění cizím tělesem je častým příznakem právě krvácení.

První pomoc

Při krvácení z nosu je třeba poraněnému provést nosní tamponádu (nejlépe na ORL ambulanci).  Při podezření na zlomeninu nosních kůstek je třeba poraněného dopravit k lékaři (ORL), který po zhodnocení RTG snímků provede repozici nosních kůstek a následnou tamponádu.

Cizí tělesa, zvláště jsou-li uložena v zadní části nosu, je nutné nechat rovněž odborně odstranit. To se provádí speciálním instrumentáriem, při hlubším uložení cizího předmětu i endoskopicky na ORL ambulanci. Při vážnějších poraněních je třeba po zajištění základních životních funkcí zavolat rychlou záchrannou službu.

Autor: MUDr. Sylva Šebková