Výživa nastávajících matek

Výživa nastávajících matek (1. díl - Vápník)


Kategorie: Výživa nastávajících matek 
03.květen 2005
Vápník Tělo těhotné a kojící matky klade zvýšené nároky na příjem živin a prvků. Vyvíjející se plod spotřebuje při tvorbě svých kostí velké množství vápníku.

Při nedostatku vápníku ve složení jídelníčku matky dochází neustálému pohybu vápníku z kostí do krve a zpět. Následkem může být vznik osteoporózy u matky a tvorba řidšího skeletu a odvápněných zubů u plodu.

Vápník hraje důležitou funkci nejen při tvorbě kostní a zubní tkáně, ale je potřebný i při srážení krve, činnosti nervové soustavy a svalstva. V těle je hladina tohoto prvku regulována hormony příštítných tělísek, štítné žlázy a vitaminem D. V těle se vápník vstřebává hlavně v dvanáctníku. Jeho vstřebávání je řízeno aktuální potřebou.

Vápník se vylučuje kůží, trávicím traktem, ledvinami a mléčnou žlázou (kojením). Je známo, že pití kávy zvyšuje vylučování vápníku ledvinami i trávicím traktem. Je to jeden z důvodů, proč je vhodné kávu v těhotenství omezit či raději vynechat.

V současné době je nedostatečný příjem vápníku problémem vyspělých i rozvojových zemí. Bylo zjištěno, že člověk v době kamenné přijímal 3-5krát více vápníku v porovnání se člověkem naší doby. Dnes přijímáme pouze asi 60 % doporučené denní dávky vápníku. Tento fakt je často dáván do souvislosti s výskytem nádorů prsu, tlustého střeva, osteoporózy a vysokého krevního tlaku.

Jak již bylo zmíněno, přísun vápníku do plodu v období jeho nitroděložního života je důležitým faktorem růstu. Bylo zjištěno, že příjem vápníku v potravních doplňcích působí preventivně proti předčasnému porodu, a tím zvyšuje porodní hmotnost a zralost novorozence. Dalším pozitivem je zmírnění těhotenských křečí nohou, které mnohým ženám toto období dosti ztrpčují. Vápník působí preventivně i proti vzniku vysokého krevního tlaku v těhotenství.

Doporučená denní dávka vápníku je pro těhotné ženy 1 500 mg a pro ženy kojící 2 000 mg, jeho zdrojem je hlavně mléko a mléčné produkty, minerální vody, ryby, ořechy, meruňky, zelenina a jiné.

Autor: MUDr. Sylva Šebková