Kožní nemoci

Vliv UV záření na kůži (2. díl)


Kategorie: Kožní nemoci 
15.duben 2005
Následkem dlouhodobého (mnoholetého) poškozování sluncem dochází ke stárnutí kůže a může dojít i k jejím nádorovým změnám.

Stárnutí kůže

Stárnutí kůže následkem slunečního záření se odborně nazývá photoageing. Typická je nerovnoměrně žlutavá barva kůže, která je ochablá. Tato kůže je na pohmat drsná, šupí se a jsou na ní hluboké vrásky. Ano, i tak může dopadnout kůže vlivem dlouhodobého působení slunečního záření.

Vyvolavatelem těchto změn je hlavně UVB a UVA záření (UVA záření má na svědomí zejména hlubší změny kůže). V takto změněné kůži dochází k poškození elastických vláken, ubývá kolagenu, neboť je bržděna jeho tvorba.

Nádorové změny kůže

Byl jasně prokázán vliv UV záření na výskyt nemelanomových kožních nádorů – bazaliomu a spinaliomu. UV záření má však úzký vztah i ke vzniku zhoubného nádoru kůže – melanomu. Ukázalo se, že zejména akutní spálení kůže v dětském věku je výrazný rizikový faktor pozdějšího vzniku melanomu. Nádorové změny vznikají také z důvodu potlačení imunity UV zářením.

Z těchto důvodů je nutné nebrat na lehkou váhu různá preventivní opatření (používání krémů s ochrannými faktory, omezit slunění u dětí a jiné). Důležité je také zavčas u kožního lékaře vyšetřit všechny podezřelé kožní změny.

Autor: MUDr. Sylva Šebková