Další

Víte, co je to kwashiorkor?


Kategorie: Choroby Nemoc a zdraví 
05.duben 2004
Kwashiorkor je syndrom těžkého nedostatku bílkovin a nedostatečného přívodu energie, který postihuje děti od nejútlejšího věku až přibližně do pátého roku života. V současnosti se jedná o nejrozšířenější druh podvýživy, který je rozšířen v mnohých rozvojových zemích, sporadicky se však vyskytuje i u nás.

Jak kwashiorkor vzniká?

Kwashiorkor vzniká většinou po ukončení kojení dítěte (kwashiorkor = odstavený). V období do pátého roku života má dítě největší potřebu bílkovin s vysokou biologickou hodnotou pro růst organismu. Nedostatečný přívod kvalitních bílkovin ( hlavně původem z masa) a současný snížený příjem energie způsobují hluboké a v jiném věku nepoznané změny organismu.

 

Jak dítě s kwashiorkorem vypadá?

Na dítěti jsou patrné duševní změny: spavost, apatie, anebo naopak podrážděnost. Postupně se zpomaluje růst dítěte, dítě je celkově zesláblé, má otoky a je náchylné na infekce. Na první pohled je patrná ochablost svalstva. Pacienti současně trpí na časté parazitární infekce. Otoky postihují i vnitřní orgány a otok tváře může na začátku napodobovat dobrý stav výživy. Charakteristické jsou i změny kůže, s častými pigmentacemi v místech, která jsou vystavena tlaku a dráždění. Závažné jsou také poruchy vnitřního prostředí. V konečném stadiu se objevují poruchy vědomí, bezvědomí a smrt.

 

Jaká je léčba?

Na začátku je třeba zvládnout těžkou dehydrataci, akutní selhání ledvin, případně i příznaky šoku, akutní infekce, těžkou chudokrevnost a příznaky nedostatku vitaminů. Po úpravě dehydratace se začne s výživou. Prvních pět dní musí být výživa zvláště opatrná a dávky se jen postupně zvyšují. Začíná se s častým podáváním malých dávek zředěného mléka. Koncentrace mléka a podávané množství se postupně zvyšují a intervaly mezi krmením se prodlužují. Od 6. dne dostává dítě oslazené mléko v dávce 150 ml/kg/den, rozdělené do 6 dávek.

Autor: MUDr. Sylva Šebková