Další

Syndrom spánkové apnoe


Kategorie: Choroby Nemoc a zdraví 
23.březen 2004
Za spánkovou apnoi považujeme přerušení dýchání v délce 10 sekund a více. Syndrom spánkové apnoe znamená, pokud má nemocný 5 a více apnoí (přerušení dýchání) za 1 hodinu spánku. Pacient se při přerušení dýchání probouzí, takže je spánek trvale přerušován. Z toho vyplývá nadměrná denní spavost a snížení duševního výkonu.

Jaké jsou příčiny tohoto syndromu?

Přerušení dýchání bývá vyvoláno buď obstrukcí dýchacích cest v hltanu, nebo vzácně chyběním řídících podnětů k dýchání ve spánku (tzv. centrální apnoe, bývá vrozená). K obstrukci hltanu přispívá zúžení dýchacích cest (dlouhým měkkým patrem, velkým jazykem), ztluštělá sliznice (např. u kuřáků) a také porucha řízení svalů udržujících dostatečně široké dýchací cesty.

 

Jak se SSA projevuje?

Tento syndrom se projevuje přerušením dechu při spánku, chrápáním, nadměrnou denní spavostí (nechtěná a nečekaná usnutí i trvalá ospalost), ranní bolestí hlavy, pocitem neosvěživého spánku, zpomalení duševního tempa, suchostí ústní sliznice po probuzení. Tito nemocní bývají dost často obézní, mívají krátký široký krk, velký jazyk, prodloužené měkké patro a velké krční mandle.

 

Jaká je léčba?

Důležité je nekouřit, nepít večer alkohol a zhubnout. Pokud se apnoe objeví při spánku na zádech, spát na boku. Chirurgická léčba zahrnuje uvulofaryngopalatoplastiku (operační zkrácení měkkého patra) nebo tonzilektomie (vyndání krčních mandlí). Léčba CPAP znamená, že nemocný spí s nosní maskou, která je hadicí spojena s řízeným ventilátorem, a ten dodává nemocnému vzduch.

Autor: MUDr. Sylva Šebková