Medicína

Co je to Helicobacter pylori?


Kategorie: Nemoc a zdraví 
11.červenec 2003
Od roku 1983, kdy Warren a Marshall poukázali na význam Campylobacter (později přejmenovaného na Helicobacter) pylori při vzniku vředové choroby žaludku a dvanáctníku, je zřejmé, že Helicobacter pylori hraje významnou roli při vzniku a udržování této choroby.

Helicobacter pylori je podivuhodná bakterie. Je příkladem adaptace živého organismu na extrémní životní podmínky. Vždyť žaludeční šťáva je velmi kyselá (její pH je až 1). Přežití této bakterie je možné tím, že z močoviny, která je přítomná téměř všude, umí vytvořit amoniak. Zásaditý obláček z amoniaku jej chrání před zničujícím vlivem žaludeční šťávy.

 

Jakým způsobem H. pylori žaludeční sliznici škodí?

 

H. pylori svým toxickým působením vyvolává zánět žaludku (gastritidu), neboť právě v tomto místě je žaludeční sliznice oslabena zánětem, dojde k samonatrávení žaludeční šťávou a vzniká vřed.

 

Jak rozšířená je infekce H. pylori?

 

Jde o nejrozšířenější lidskou infekci. V rozvojových zemích je až 90 % populace H. pylori pozitivních, v rozvinutých zemích přibývá pozitivity s věkem. Po 50. roce bývá až polovina obyvatel rozvinutých zemí nakažena H. pylori. Dobrou zprávou je však fakt, že zdaleka ne všichni infikovaní onemocní vředovou chorobou žaludku a dvanáctníku. Vědci si tento fakt vysvětlují existencí zvláštních kmenů způsobujících toto onemocnění.

 

Jak se tato infekce přenáší?

 

Infekce H.pylori se přenáší fekálně-orální (tj. z výkalů do úst) nebo oro-orální (tj. z úst do úst) cestou.

 

Jaké další vlivy se podílejí na vzniku vředové choroby?

 

Kromě H. pylori se na vzniku vředové choroby podílí také:

- vliv některých léků (kyselina acetylsalicylová, nesteroidní antirevmatika)

- škodlivý vliv žlučových kyselin při jejich návratu z dvanáctníku do žaludku

- jednoznačně škodlivý vliv kouření

- porucha cévního zásobení ve sliznici žaludku (zejména u tzv. stresových vředů).

 

Jak se tato infekce léčí?

 

Výmýcení neboli eradikace H. pylori se až v 95 % dociluje 7–10denní aplikací inhibitoru protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol) a dvou antibiotik (clarithromycin, amoxicilin, azithromycin, tetracyklin), nebo se jedno antibiotikum nahradí nitroimidazolovým chemoterapeutikem (metronidazol, tinidazol). Léčba se dokončuje většinou třítýdenní aplikací inhibitoru protonové pumpy. Do kombinace lze zapojit i vismutovou sůl. Existují důkazy, že kouření zhoršuje šanci eradikovat H. pylori.

Autor: MUDr. Sylva Šebková