Medicína
Lékaři se nedohodli s pojišťovnami, výši úhrad určí ministerstvo
"V současné době je tedy na ministerstvu zdravotnictví, aby rozhodlo, jakým způsobem bude financována zdravotní péče v prvním pololetí roku 2002," řekl ČTK místopředseda Svazu léčebných lázní Vladimír Zapletal. Zdůraznil, že zástupci všech poskytovatelů péče i všech devíti zdravotních pojišťoven shodně požadují, aby ministerstvo při rozhodování zachovalo rozdělení prostředků zdravotního pojištění mezi jednotlivé druhy péče tak, jak to platilo v roce 2000 a letos. "To znamená, aby nedošlo k administrativním zásahům ze strany ministerstva zdravotnictví v přerozdělení vybraných prostředků za zdravotní péči," uvedl.
Mluvčí Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ČTK řekl, že se dohodli s pojišťovnami pouze zástupci zubařů a lázní. Ostatní se nedohodli, takže bude muset rozhodnout ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Podle platného zákona ministr musí navrhnout vládě nejpozději měsíc před koncem smluvního období, tedy do 30. listopadu, výši úhrad a regulační mechanismy v prvním pololetí roku 2002. Vláda pak o jeho návrhu rozhodne. O ceně bodu už vláda nerozhoduje - když se v dohodovacím řízení lékaři a pojišťovny nedohodnou, ceny bodu zůstávají stejné jako dosud.

