Pohlavní choroby
Laboratoře zaznamenávají vyšší záchyt chlamydií
Některé pohlavně přenosné infekce mohou v těle dlouho přetrvávat bez příznaků. Člověk je tak může nevědomky předat dál i ve chvíli, kdy se cítí zdravý nebo má dlouhodobého partnera. Typickým příkladem jsou chlamydie, u nichž laboratoře zaznamenávají více než o čtvrtinu vyšší záchyt než obvykle. Data společnosti ale rovněž ukazují, že roste zájem o preventivní testování pohlavních chorob ze strany mužů a samoplátců.
Pohlavně přenosné infekce bývají často mylně spojované s viditelnými příznaky. Podle odborníků z laboratoří ale právě tato představa může přispívat k šíření nákazy. Mnoho pohlavních chorob, např. chlamydie nebo kapavka, mohou i roky probíhat zcela bez projevů a dlouho zůstat neodhalená. „Za duben a květen 2026 jsme zaznamenali přibližně o čtvrtinu vyšší záchyt pacientů pozitivních na patogen Chlamydia trachomatis, než je dlouhodobá průměrná hodnota za stejné období v našich laboratořích. Toto onemocnění je často bezpříznakové, nakažení o něm nemusí vůbec vědět a mohou ho nevědomky předávat dál. Dlouhodobě neodhalené pohlavně přenosné infekce přitom mohou způsobit záněty i potíže s plodností,“ říká mikrobioložka z laboratoře SYNLAB.
Riziko přenosu nelze posuzovat ani podle toho, zda člověk žije ve stálém vztahu. Počet partnerů sice pravděpodobnost nákazy zvyšuje, sám o sobě ale nevypovídá o skutečné bezpečnosti sexuálního kontaktu. Infekci může do vztahu přinést i jediný nebo dlouhodobý partner, pokud se na jeho začátku netestoval. „Dlouhodobý vztah nemusí automaticky znamenat jistotu pohlavního zdraví. Pokud se partneři na začátku netestovali, je vhodné to kdykoli v průběhu dohnat. Obzvlášť pokud má jeden z nich zdravotní potíže nebo pokud pár plánuje dítě,“ doplňuje vedoucí laboratoří.
Pohlavně přenosné infekce se týkají žen i mužů. U žen mohou být častěji zachyceny při pravidelných gynekologických prohlídkách, zatímco muži obdobu těchto preventivních prohlídek běžně nemají. Pokud u nich infekce probíhá bez příznaků, nemusí se na ni dlouhou dobu přijít a bývají tak považováni za častější přenašeče. Laboratoře však z jejich strany zaznamenávají rostoucí zájem o preventivní testování. Meziročně se pozoruje postupné navyšování počtu testovaných mužů. Ženy v souboru vyšetřovaných pacientů obvykle představovaly přibližně 60 procent. Nyní se pomalu blíží poměr 1 : 1.
Přibývá také lidí, kteří si testování hradí sami. Test prověří až sedm původců pohlavně přenosných infekcí z jednoho vzorku moči. K zájmu podle odborníků pravděpodobně přispívá snadná dostupnost vyšetření, diskrétnost i větší ochota lidí vnímat testování jako běžnou součást odpovědného přístupu ke zdraví.
Většinu běžných pohlavně přenosných infekcí lze dnes léčit cíleně nasazenými antibiotiky, zpravidla ambulantně a bez nutnosti hospitalizace. Dokonce i tak závažná onemocnění, jako je syfilis nebo HIV, lze při včasném záchytu velmi dobře zvládat. Moderní medicína nabízí účinnou léčbu, která výrazně prodlužuje a zkvalitňuje život.
Léčit se však vždy musí oba partneři. Pokud se druhý z páru netestuje, případně neléčí současně, může dojít k opakovanému přenosu a celý koloběh infekce se opakuje. Do ukončení léčby je rovněž vhodné vynechat sexuální kontakt. Dle TZ
www.synlab.com

