Medicína

Krize ve vztahu


Kategorie: Aktuality 
08.listopad 2024

Na začátek je nutno říct, že krize jsou v pořádku. Alespoň jednou ji zažije každý dlouhodobý vztah. Podle psychiatra a odborníka na partnerské vztahy přichází období krize nejčastěji po pěti letech trvání vztahu, pokud stagnuje bez dalšího vývoje, a poté po dvaceti letech vztahu, kdy děti opouštějí hnízdo. Jsou  také akutní krize, kdy dojde například k nevěře.

„Krizové situace v partnerských vztazích často nastávají během důležitých životních změn, jako je například narození dítěte, stěhování, nebo změna zaměstnání. Mezi časté důvody patří také nedostatek komunikace, finanční stres a rozdílné hodnoty či životní cíle. Do krize se také často dostávají partneři s rozličnými názory na výchovu dětí,“ přibližuje psychoterapeutka působící na online psychoterapeutické platformě Hedepy. Rozhodující je, jak se krize vnímá a řeší. Bude-li vůle obou aktérů ji aktivně řešit, může vztah dokonce posílit.

Důležitým krokem je otevřeně promluvit s partnerem. Možná, že pokus skončí hádkou, ale i to je normální průběh. Bavit se o bolavých tématech často otevře i rány z minulosti a pak je těžké zachovat klidnou hlavu. Ale je nutno vztahu dát šanci. Pro komunikaci, která opravdu někam povede, je dobré držet se těchto zásad:

Prvně je pojmenovat příčinu, která krizi způsobila. Zaměřit se na konkrétní situace, emoce nebo chování, které vyvolávají napětí. Ujasnit si, co přesně trápí – nedostatek času? Nedostatek společných zájmů? Rozdílné hodnoty? Ztráta respektu?

Cílem je vyhnout se obecným frázím typu „Máš na mě málo času!“ Lépe je říci: „Když jsi v poslední době často zaneprázdněný, mám pocit, že se jeden druhému vzdalujeme.“ Pojmenování problému oběma pomůže lépe porozumět, co je třeba řešit. Kritika a obviňování jsou nejrychlejší cestou k hádce. Je lépe hovořit o pocitech v dané situaci. Například: „Cítím se opuštěně, když trávíš tolik času v práci.“ Dobré je se úplně vyhnout větám jako „Ty nikdy…“ nebo „Vždycky to děláš špatně.“

Aktivní naslouchání není jen být potichu, ale skutečné porozumění a snaze druhého pochopit nejen slova, ale i emoce, které partner vyjadřuje. Může pomoci parafrázování toho, co druhý řekl nebo otevřené otázky jako: „Co ti v našem vztahu nejvíce chybí?“

Ve vztahu je empatie velice důležitá, protože umožňuje lépe porozumět a respektovat pocity a potřeby toho druhého. Pomáhá k silnému emocionálnímu spojení, které je ve vztahu základem pro důvěru a otevřenou komunikaci. Když v době krize jeden z partnerů cítí, že je jeho emocionální prožívání pochopeno, tak je pravděpodobnější, že bude ochoten naslouchat a spolupracovat.

Čas a místo jsou pro úspěch zásadní. Vyhněte se řešení složitých otázek v situacích, kdy jste unavení, ve stresu nebo uprostřed jiných povinností. Ideální je domluvit se předem. Cílem rozhovoru by nemělo být „kdo má pravdu“, ale najít způsob, jak se dohodnout.

Pokud je vůle o nápravu vztahu na obou stranách, není očekávaný úspěch, je někdy dobré najít pomoc odborníka. Párová terapie je skvělým způsobem, jak lépe porozumět konfliktům a naučit se je zvládat. Terapeut nabídne nezávislý pohled a pomůže překonat komunikační bloky.

Dle TZ

www.fyi.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová