Medicína
Světový týden inkontinence – 17. až 23. června
Inkontinence zabíjí osobní, profesní i společenský život. Zkušenost s inkontinencí moči má až 2 000 000 Čechů, ale málo se o problému hovoří. Nemoc je ve společnosti stále tabu, pacienti se za ni stydí. Na postižení i možnosti řešení upozorňuje Světový týden kontinence. Vedle posilování pánevního dna i svěrače a jiných možností léčby, nabízí trvalé řešení moderní a miniinvazivní zákrok sakrální neuromodulace. Plně jej hradí zdravotní pojišťovny a je možné ho podstoupit v šesti specializovaných centrech v Česku.
Inkontinence se projevuje únikem moči či stolice nebo naopak neschopností se vyprázdnit. Souvisí s tím téměř neustálé puzení na toaletu, ale i časté bolesti břicha. Inkontinencí moči trpí až 2 000 000 české populace, postihuje všechny, zejména pak ženy, často i ženy po porodu. Většinou se jedná o problémy s hyperaktivním močovým měchýřem, nebo naopak se zadržováním moči (močovou retenci). Inkontinence stolice je sice méně častá, zato je zatížená ještě větším stigmatem. Postihuje zhruba 3,5 % lidí do 60 let a až 15 % lidí nad 70 let. Projevuje se samovolným únikem stolice (třeba i jen v malé míře v podobě „špinění“), nebo zadržováním stolice a nemožností se vyprázdnit. Inkontinence moči ani stolice nepostihuje pouze seniory, problémy s oběma typy mají i mladí lidé.
Příčin je několik, ne vždy jsou zcela známé. Inkontinence moči se nejčastěji objevuje po narušení nervů v oblasti pánevního dna (výsledkem operací), také v důsledku komplikovaného porodu a s tím spjatými poporodními poraněními. Dále po úrazech, které poranily míchu či mozek, ale potíže může způsobit i stres. Inkontinence může však provázet i mozkovou mrtvici, roztroušenou sklerózu nebo diabetes.
Postižení je velký společenský problém, omezuje v každém směru a při všech aktivitách. Nejen o dovolené, nebo při sportu, ale i při úplně běžné činnosti. Někteří pacienti příznaky přehlíží, protože nejsou „život ohrožující“, ale nemoc se obvykle postupně zhoršuje. Stud navíc často brání problémy řešit a jedince izoluje. „Existuje několik možností léčby, pro každého pacienta něco jiného, nejdůležitější je proto, aby své problémy řešili včas a nenechávali to zajít zbytečně daleko. Nejúspěšnější léčba je obvykle ta, která započne brzy,“ vysvětluje odborník z Nemocnice Hořovice.
Trvalé řešení nabízí metoda zvaná sakrální neuromodulace. Jedná se o miniinvazivní zákrok, který pacienta může zbavit potíží, nebo mu alespoň hodně ulevit. Pacient se vrací do doby, kdy ho potíže tolik neomezovaly. Pod kůži na hýždi se zavede malý stimulátor, který je propojený s elektrodou umístěnou do oblasti křížové kosti. Ta vysílá slabé impulzy a napomáhá obnovit spojení mozek–pánevní dno, dodává správné informace o plnosti močového měchýře, potřebě se vyprázdnit atp. Baterie vydrží 7 let, pak se celý přístroj vymění. Zákrok plně hradí zdravotní pojišťovny. Od června 2024 je registrovaný nový stimulátor Interstim X, který vydrží 10–15 let bez nabití.
Metoda je efektivní, zároveň ale i maximálně šetrnou metodou s dlouhodobě vynikajícími výsledky. Standardně se provádí ve dvou krocích, nejprve se elektroda implantuje „na zkoušku“, po dobu čtrnácti dnů se zkouší účinnost terapie i nastavení stimulace, v této fázi je ovládána externím stimulátorem. Ve druhé fázi je implantován dlouhodobý stimulátor do oblasti nad kostrčí „natrvalo“. Zákrok je vratný, pokud by příčiny inkontinence postupem času vymizely, je možné přístroj snadno vyjmout.
Zákrok je možné podstoupit ve specializovaných centrech na šesti místech České republiky. Inkontinenci moči řeší střediska ve FN Motol a FN Ostrava, inkontinenci stolice pak Nemocnice na Bulovce, Nemocnice Hořovice, brněnská FNUSA, FN Olomouc a nyní nově i ve FN Ostrava. V Česku mohou pacienti zákrok touto metodou využívat od roku 2018, od té doby jej absolvovaly téměř dvě stovky pacientů. Veškeré informace a dotazník, který mohou vyplnit zájemci o léčbu metodou sakrální neuromodulace, jsou k dispozici na www.bezomezeni.cz.
Světový týden kontinence (17.–23. 6. 2024) je letos součástí širší komunikační kampaně. Na inkontinenci upozorňují dřevěné mobilní toalety, které jsou v týdnu 17.–23. června ve foyer Polikliniky FN Ostrava a Nemocnice Hořovice. Byly v obchodních centrech Forum Nová Karolina v Ostravě a v pražské Metropoli Zličín. Součástí kampaně jsou také nové webové stránky www.bezomezeni.cz, které detailně informují o inkontinenci a možnostech řešení a také stránky nově vznikající pacientské organizace www.inkonty.cz a instagramový profil inkon.ty. Dle TZ
www.bisonrose.cz