Medicína
Až 46 % Čechů má potíže se spánkem (průzkum)
Noční buzení, náročná rána, pocit únavy navzdory dostatečné době spánku jsou nejčastější problémy, které trápí Čechy ve spojení se spánkem. „Často pramení ze stresu, nedodržování zásad spánkové hygieny nebo mohou souviset s obezitou a dalšími tělesnými chorobami,“ uvádí odborná lékařka ze Spánkové poradny Nemocnice Na Homolce. Z rozsáhlého průzkumu Pilulka.cz a výzkumné agentury Behavio, který byl realizován na reprezentativním vzorku 1 000 lidí, vyplývá, že mnohé problémy se spánkem si způsobují lidé sami v souvislosti se špatnými návyky před spaním.
V průzkumu navíc až 46 % dotázaných uvedlo, že je trápí noční buzení. Zároveň má 38 % respondentů problémy s ranním vstáváním a 39 % se cítí unaveně, i když spí dlouho. Signálem je právě dlouhodobý pocit nevyspání i po dostatečně dlouhém spánku. V pozadí obtíží mohou být zástavy dechu během spánku neboli spánkové apnoe. Méně často je spánek provázen nezvyklými pohyby a někdy až pády z lůžka (obtíže však přivedou nemocného k lékaři zpravidla záhy).
Porovnáním s dalšími zeměmi, ve kterých probíhal průzkum výzkumné agentury vyšli Češi nejhůře. Ze čtveřice zemí jsou na špičce nejhůře vyspaných obyvatel. Následují Maďaři, u nichž až 42 % lidí uvedlo, že se v noci budí, dále Rakušané a Slováci. Češi mají také největší problém usnout (28 %). S usínáním mají naopak nejmenší problém Maďaři (17 %).
Nejčastější pravidelnou aktivitou Čechů před spaním je dívání se do mobilu, počítače nebo sledování televize. V průzkumu to dokonce uvedlo 57 % dotázaných. Ve věkové skupině od 18 do 24 let se před spaním dívá do mobilu či počítače 80 % respondentů. „Zároveň 58 % respondentů uvedlo, že pravidelně před spaním sledují televizi.
Je dokázáno, že nejvíce na jedince působí bleděmodré světlo, které je vnímáno prostřednictvím zraku. Je přítomné při východu slunce a působí na spícího člověka jako budivý element. Přesně toto světlo však vyzařují obrazovky mobilních telefonů a počítačů. Před spaním mají budivý, a ne uspávací vliv.
Pokud už Češi usnou, v průzkumu uvedlo 34 % respondentů délku spánku 7 hodin a 25 % respondentů 8 hodin. Jen 7 % z dotázaných Čechů uvedlo, že spí pouze 5 hodin a 1 % 4 hodiny.
Kvalitní spánek je pro lidské tělo velmi důležitý. Musí spícímu přinášet dostatečné osvěžení a ideálně i dobrou náladu. Právě tzv. ranní pesima, při nichž se člověk budí brzy a se špatnou náladou, až úzkostí, jsou charakteristická pro deprese. Proto je důležité o „spánkovou pohodu“ pečovat dodržováním zásad spánkové hygieny. Především se jedná o to, aby si lidé pro spánek zajistili dostatek času a klidné prostředí, udržovali si přiměřenou tělesnou hmotnost i kondici a dbali na vhodný pitný režim. Před spaním není namístě pít nápoje s povzbuzujícími účinky ani větší dávky alkoholu. Podle průzkumu před spaním holduje alkoholu 10 % dotázaných a 17 % respondentů si před usnutím zapaluje cigaretu. Dle TZ
www.pilulka.cz

