Medicína

Milovická rezervace byla vybrána mezi deset nejlepších projektů v ČR


Kategorie: Aktuality 
22.duben 2024

Významného ocenění se dostalo milovické rezervaci velkých kopytníků. Vědecká rada ji vybrala mezi deset nejlepších projektů v České republice z oblasti udržitelnosti. Díky tomu se představí na letošním ročníku konference o udržitelnosti Czech and Slovak Sustainability Summit, která se uskuteční 25. dubna v Praze. 

Milovická rezervace nejenom pomohla zachránit vzácnou přírodu v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde byla řada vzácných druhů na pokraji vyhynutí, ale stala se také inspirací pro další organizace i veřejné instituce. Díky tomu na různých místech republiky vzniklo dalších čtrnáct rezervací, kde s péčí o krajinu pomáhají velcí kopytníci.

Rezervace velkých kopytníků jsou unikátní tím, že řeší současně dvě hlavní témata dnešní ochrany přírody. Je to obnova biologické rozmanitosti i adaptace krajiny na změny klimatu. Záchrana biodiverzity je jedním z témat, které se stále více prosazuje v rámci politiky ESG, ale velká část firem stále nenašla cestu, jak si s touto výzvou smysluplně poradit. Spolupráce na podobných řešeních tak pro ně může být jednou z cest, jak své závazky v oblasti biologické rozmanitosti naplnit. 

Mezi dalšími udržitelnými projekty se na summitu představí například EkoBalení na e-shopu Alza.cz, které mění přístup ke zbytečným obalovým materiálům v logistice. Jeho prostřednictvím se společnost snaží dosáhnout vize: „Jediný udržitelný obal je žádný obal“. Ve firmě zjednodušují procesy, eliminují nadbytečné obaly a šetří náklady. Tímto způsobem firma ušetřila téměř 78 tun plastu, měsíčně pak 4,3 tuny obalového materiálu. V desítce finalistů se umístil také Vodafone Czech Republic zaměřený na využití zbytkového tepla z datového centra k vytápění kanceláří. V době, kdy rostou nejen ceny energií, ale i nároky na ekologii, společnost snížila celkovou spotřebu plynu o 12 procent a šetří tak nejen náklady, ale i přírodní zdroje. (Na milovickou rezervaci velkých kopytníků může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz)

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí. Dle TZ

www.ceska-krajina.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová