Medicína

VZP jedná o obnově smluv s nemocnicemi


Kategorie: Aktuality 
18.duben 2024

Od začátku letošního roku 2024  zahájila VZP intenzivní jednání s poskytovateli i zřizovateli nemocnic o obnovení tzv. rámcových smluv. Platnost těch stávajících končí s rokem 2024. Pro VZP ČR se tak otevřela příležitost promítnout do smluv platných od roku 2025 kapacity pro takové zdravotní služby akutní lůžkové péče, které odpovídají skutečným potřebám pacientů, zajistí jim kvalitní a dostupnou péči, reflektují současné trendy v medicíně a také demografický vývoj společnosti. „Nejdeme cestou plošných škrtů. Od počátku jednáme o každém poskytovateli individuálně, ať už přímo s managementem nemocnice, nebo s jejich zřizovateli. Zohledňujeme dispozice daného regionu i reálné potřeby lidí, kteří v něm žijí,“ ředitel VZP ČR. Nové rámcové smlouvy budou opět uzavírány na dobu pěti let s automatickou prolongací o jeden rok.

V České republice je k dispozici 47 900 akutních lůžek, jejich obložnost dosahuje necelých 60 %. I v mezinárodním srovnání je toto číslo poměrně nízké, 10 % pod průměrem OECD potvrzuje, že zde je prostor k optimalizaci využití lůžkového fondu. VZP chce v nových smlouvách zohlednit moderní trendy v medicíně, které vedou ke zkracování doby pobytu na lůžku, ke stále širšímu využití jednodenní péče a péče ambulantní. Zohlednit se musí také rostoucí tlak na zajištění péče následné a dlouhodobé, který pramení z demografického vývoje společnosti. Cílem pojišťovny je posílení souvisejících zdravotních služeb, aby byla zajištěna kvalitní péče o seniory i v nadcházejících letech. Podle zveřejněných dat Českého statistického úřadu se do roku 2050 výrazně zvýší podíl seniorů. Zatímco vloni žilo v Česku 2,2 mil. osob starších 65 let, v roce 2050 by jich dle predikce ČSÚ mělo být 3,25 milionu.

„Jsme připraveni v souladu s demografickými trendy optimalizovat zdravotní služby v naší nemocnici,“ říká ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. S VZP ČR odsouhlasili střednědobý plán restrukturalizace. V průběhu letošního roku 2024 se zavře celkem 105 lůžek napříč nemocnicí. Jedná se o lůžka intenzivní péče i lůžka standardní, většinou interní. Naopak výrazně se posílí financování péče o pacienty se zhoubnými nádory, o pacienty s chorobami neurologickými, psychiatrickými, na léčbu závislostí a paliativní péči. Jde o scénář, který naprosto zapadá do strategických plánů, včetně probíhajících i plánovaných investic.

VZP při jednáních s partnery vychází z regionálních analýz, jenž zpracovávají počty lůžek a jejich obložnost, strukturu či personální zabezpečení včetně souběhu úvazků. VZP také přihlíží k zajištění nepřetržitého provozu komplementu, kam patří obory klinické biochemie, radiologie nebo zobrazovací metody, a dostupnosti centrové a další specializované péče. V neposlední řadě bude pojišťovna zohledňovat také počet realizovaných klíčových výkonů.

Například podle České gynekologické a porodnické společnosti je pro udržení odborné erudice personálu, a tudíž zajištění bezpečnosti pro rodičku a novorozence nutné, aby v zařízení bylo provedeno alespoň 600 porodů ročně. Daný limit v Česku aktuálně splňuje 70 % porodnic, proto VZP zdůrazňuje, že vždy zohlední reálné potřeby daného regionu, odmítá jít cestou plošných škrtů. Uvedená statistika v žádném případě neznamená, že by VZP neuzavřela smlouvu v daném oboru s 30 % poskytovateli zdravotních služeb. Ke každé nemocnici pojišťovna přistupuje individuálně, na prvním místě řeší dostupnost a kvalitu péče pro pacienta.

VZP dokonce v oblastech, kde by došlo k výraznému zhoršení dostupnosti základních zdravotních služeb, už dnes vyplácí poskytovatelům akutní lůžkové péče bonifikace za dostupnost, a to zejména v oborech jako gynekologie a porodnictví, dětské lékařství, chirurgie a vnitřní lékařství. Dle TZ

www.vzp.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová