Nemoc a zdraví

Osteoporotické zlomeniny ohrožují život


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
25.březen 2024

Zachytit v ordinacích praktických lékařů pacienty s rizikem řídnutí kostí dřív, než mají první zlomeniny – je cílem Populačního programu časného záchytu osteoporózy, který byl v ČR zahájen v dubnu roku 2023. Doposud se ho zúčastnily tisíce pacientů. Ordinací, kde mohou lidé podstoupit specializované vyšetření kostí, navíc stále přibývá. Osteoporózou, která způsobuje zlomeniny i při drobných úrazech, v tuzemsku trpí až 750 000 lidí. (Téma 18. kongresu primární péče 22. března 2024 v Praze.)

„Osteoporóza je jednou z nejčastějších metabolických chorob a týká se hlavně starších lidí. Způsobuje zlomeniny i při minimálním podnětu. Je ale bezpříznaková, a tak pacienty předem nic nevaruje. Proto je velmi důležitá včasná diagnostika,“ popsal předseda Sdružení praktických lékařů. Osteoporóza se někdy označuje jako „tichý zloděj kostí“, projevuje se totiž řídnutím kostí a následnými zlomeninami. V Česku utrpí osteoporotickou frakturu každá druhá žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Osoby s rizikem osteoporózy je třeba zachytit co nejdříve, důsledky jejich zlomenin mohou být vážné a zvyšovat riziko úmrtí. Do jednoho roku po zlomenině krčku stehenní kosti v ČR umírá 31 % nemocných. Na vyšetření ale rizikoví pacienti musí často dlouho čekat, ordinace odborných lékařů jsou totiž přeplněné.

Problém s nedostatečnou kapacitou specialistů na kostní metabolismus – osteologů – řeší právě Populační program časného záchytu osteoporózy. Vyšetření kostí mohou díky němu již téměř rok provádět také proškolení praktičtí lékaři a gynekologové. Pacienti v rizikové skupině nejprve v rámci dvouletých preventivních prohlídek absolvují pohovor a vyplní diagnostický dotazník. Týká se žen rok po menopauze až do věku 59 let a mužů od 65–69 let. Lékaři u nich vyhodnotí riziko osteoporózy, a pokud je vysoké, pacienti následně podstoupí denzitometrii – podrobné vyšetření kostí. Ženy nad 60 let a muži nad 70 let mají na vyšetření pomocí denzitometru nárok už při všech preventivních prohlídkách.

Před zahájením programu časného záchytu bylo v Česku dostupných asi 100 denzitometrů, což je přibližně polovina ve srovnání se standardem zemí Evropské unie. Jedním z cílů populačního programu je do roku 2026 síť denzitometrů zdvojnásobit. Vzhledem k tomu, jak rychle jich přibývá, se zřejmě zvýšení počtu podaří už v letošním roce 2024. Ideální stav nastane, až bude na 50 000 obyvatel dostupný alespoň jeden takový přístroj. Denzitometry v současné době chybí hlavně v regionech, ve větších městech, například v Praze a v Brně, jich už je dostatek. Důležitý je včasný záchyt pacientů v méně závažném stadiu osteoporózy, ale i prokázání onemocnění v případě podezření.

Jakmile jsou výsledky, lékař poučí pacienty o rizicích, která jim hrozí. Vysvětlí, jak by měl vypadat životní styl a stravovací návyky a doporučí vhodnou terapii. Tím vším se snaží předejít nepříjemným zlomeninám, jejichž léčba je náročná, zdlouhavá a bolestivá. V mnoha případech navíc s trvalými a život ohrožujícími následky.

Pokud praktický lékař v ordinaci denzitometr nemá, měl by při preventivních prohlídkách vystavit žádanku na měření hustoty kostní tkáně všem pacientům, kteří mají na tento typ vyšetření nárok. Žádanku může vystavit také gynekolog. Všem pacientům se doporučuje, aby se lékaře na provedení tohoto vyšetření zeptali při pravidelných prohlídkách a zkonzultovali s ním, kde denzitometrii podstoupit.

Od 1. ledna 2024 mohou praktičtí lékaři nemocné s osteoporózou ve svých ordinacích i léčit.  Vysoce rizikové pacienty a komplikované případy léčí i nadále specialisté osteologové. O ty ostatní se už ale mohou postarat praktici. Pacientům nasadí vhodnou léčbu a stanoví termín kontrolní denzitometrie, který je důležitý jak z hlediska efektu terapie, tak jako psychické povzbuzení pacienta. Dle TZ

www.mavepr.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová