Nemoc a zdraví

Světový den ledvin – 14. březen


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
14.březen 2024

Chronická onemocnění ledvin bývají zákeřná v tom, že o nich pacient dlouho nemá ani tušení. Zdravotní komplikace se neprojevují bolestí a problém je odhalen až na základě příznaků pokročilého onemocnění. I proto je vhodné ledviny preventivně kontrolovat. Pokud je nemoc diagnostikována včas, je následná léčba jednodušší a snižuje se také potenciální riziko přidružených nemocí. Zprávu vydává VZP u příležitosti připomenutí Světového dne ledvin.

„Chronická onemocnění ledvin budou v blízké budoucnosti představovat páté nejčastější onemocnění kvůli kterému budou pacienti umírat. Proto je zcela zásadní prevence, která spočívá především v zachycení nemocných, kteří se o svém onemocnění neví. U nich lze včas zahájit léčbu, která zpomalí zhoršování funkce ledvin a pacient tak může získat mnoho let života bez dialýzy navíc,“ říká předseda České nefrologické společnosti a přednosta Transplantačního centra a Kliniky nefrologie IKEM. Připomíná, že právě z těchto důvodů by pacienti neměli podceňovat preventivní prohlídky u praktického lékaře, které mohou v časném záchytu nemoci sehrát klíčovou roli.

V rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře se provádí základní vyšetření moči pomocí testačních papírků každé dva roky. U pacientů rizikových skupin, tedy u pacientů starších padesáti let zejména s cukrovkou, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi (tedy s chorobami, které mohou nepříznivě ovlivňovat funkci ledvin), případně s nepříznivou rodinnou anamnézou, by mělo být každé čtyři roky provedeno také laboratorní vyšetření funkce ledvin. Takových vyšetření VZP ve věkové kategorii 50+ za rok 2023 uhradila víc než 640 tisíc.

Hlavní funkcí ledvin v těle je očištění krve od odpadních látek, které se v ní hromadí, a které spolu s přebytečnou vodou vylučují v podobě moči. Pokud dojde k dočasnému nebo trvalému selhání jejich činnosti, je doslova životně nutné funkci ledvin co nejrychleji nahradit dialýzou. VZP ji v loňském roce hradila téměř 6 000 svým klientům, kteří podstupovali dialýzu buď v dialyzačním středisku nebo dialýzu v domácím prostředí. Průměrné náklady za péči o jednoho klienta na dialýze představují zhruba 646 tis. Kč, v součtu tak pojišťovna uhradila víc než 3,8 miliardy korun.

První úspěšná transplantace ledviny byla v tehdejšmí Československu provedena 21. 3. 1966 v pražském Ústavu klinické a experimentální chirurgie (dnešní IKEM). Dnes jde už o poměrně rutinní zákrok s vysokou úspěšností. K transplantaci ledviny se přistupuje při dlouhodobém ledvinovém selhání u pacientů, kteří jsou schopni výkon podstoupit. V roce 2023 byla transplantace ledvin provedena u 241 klientů VZP. Pacientům takový zákrok výrazně zvyšuje kvalitu života a také prodlužuje celkovou délku dožití.

„Pro zdravotní pojišťovnu představuje úhrada samotné transplantace a související péče o pacienta samozřejmě vyšší výdaje, v následujících letech jsou ale zpravidla náklady na zdravotní péči o stabilizovaného pacienta po transplantaci naopak výrazně nižší. Zákrok je tedy nejen neoddiskutovatelně přínosným z hlediska kvality života pacienta, ale dává smysl i z pohledu plátce zdravotní péče,“ vysvětluje náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči.

Jak pečovat o svoje ledviny? Samozřejmostí je zdravý životní styl. Doporučuje se sportovat, stravovat se kvalitně a vyváženě, nepřesolovat pokrmy a dodržovat dostatečný pitný režim. Ledvinám nevyhovuje kouření, pití alkoholu a také přemíra užívání volně prodejných analgetik. Důležité je docházet na pravidelné preventivní prohlídky, při nichž se kontroluje tlak, krevní cukry a tuky a moč. Jen tak se může včas odhalit problém, který může mít za následek nesprávnou funkci ledvin.

Dle TZ

www.vzp.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová