Nemoc a zdraví

Za co nám ledviny (ne)poděkují


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
15.březen 2024

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže se o něm   prakticky neví. Přitom postihuje 10 % populace. Patří mezi civilizační nemoci, stejně jako obezita, hypertenze a cukrovka, které jsou zároveň hlavními rizikovými faktory pro ledviny. Základním preventivním opatřením pro všechny civilizační nemoci je zdravý životní styl v čele s vyváženou stravou, dostatečným příjmem vhodných tekutin včetně přírodních minerálek a pravidelným pohybem.

 

„Kromě obecných doporučení se v péči o zdraví ledvin velmi vyplatí pravidelné preventivní prohlídky u praktických lékařů spojené se základním vyšetřením moči na přítomnost bílkovin či červených krvinek. Řada onemocnění ledvin totiž nebolí a jejich záchyt v časném stadiu je možný jen díky preventivním prohlídkám,“ vysvětluje vedoucí nefrologického oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Pokud je diagnostikována cukrovka nebo vysoký krevní tlak, je nezbytná správná léčba. Nejvíce problémů s ledvinami a poškozením jejich funkce mají diabetici a ti, kteří mají dlouhá léta vysoký krevní tlak.

Zásadní nutriční doporučení pro ochranu zdraví ledvin je jednoduché: dostatečný pitný režim. Nejlepší je orientovat se podle barvy moči, která má být světle žlutá. Nedostatečný příjem tekutin (barva moči je tmavě žlutá až oranžová) vede k dehydrataci organizmu a negativně ovlivňuje funkci ledvin. Na druhou stranu nadměrný příjem tekutin (moč je průhledná, bezbarvá) může organizmus i ledviny zatěžovat.

Skladba pitného režimu by měla být pestrá, z poloviny tvořená vodou, nejlépe přírodní, bez obsahu cukru a chemických přídatných látek. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou tak určitě přírodní minerálky – slabě i středně mineralizované vody doplňují tělu důležité minerální látky (vápník, hořčík, draslík aj.), aniž by ho zatěžovaly. Odborné práce dokazují, že voda s obsahem minerálních látek preventivně působí proti tvorbě ledvinových kamenů. Například vyšší obsah hořčíku nebo draslíku ve vodě vede k alkalizaci moči a zvýšenému vylučování citrátu, což brání vzniku kamenů. Není tedy pravda, že by minerální vody přispívaly ke vzniku ledvinových kamenů.

Druhou polovinu pitného režimu mohou tvořit bylinné čaje, 100% pomerančová a jiné ovocné šťávy (jablečná a grapefruitová raději ne, zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů) nebo mléko. Často diskutované pivo mezi vhodné tekutiny nepatří, protože zvyšuje podíl kyseliny močové a nepříznivou kyselou reakci v moči, podporující vznik ledvinových kamenů. Navíc obsahuje velké množství sacharidů, které přispívají ke zvyšování tělesné hmotnosti.

Mírná konzumace alkoholu ledvinám neublíží, ale jeho nadměrný příjem jim škodit může. Kvůli močopudným účinkům alkoholu může dojít k dehydrataci a nerovnováze elektrolytů, a tím i k zatěžování ledvin. Pivo a alkohol mohou vést nejen ke vzniku ledvinových kamenů, ale také k rozvoji dny a zvyšování krevního tlaku, což přispívá k poškození ledvin. V kombinaci s některými léky nebo například při podchlazení pak existuje riziko i náhlého selhání ledvin. Druhotné postižení ledvin lze očekávat také tehdy, pokud si pitím alkoholu poškodíme játra.

Strava podporující zdraví ledvin by měla být střídmá a pestrá, s optimálním příjmem energie a omezením soli a bílkovin. Pokud se přijímá nadměrné množství bílkovin, roste koncentrace močoviny a ledviny musí více pracovat, aby došlo k jejímu vyloučení. Vysoké množství bílkovin ledviny poškozuje. Zvláště opatrní na příjem bílkovin by proto měli být lidé s diagnostikovaným onemocněním ledvin nebo s dědičnou zátěž.

Do jídelníčku je dobré zařadit luštěniny, které stejně jako přírodní minerálky snižují díky obsahu minerálních látek riziko vzniku ledvinových kamenů. Brusinky při zánětlivých onemocněních ledvin a močových cest, protože redukují odpadní látky v moči, a tím i tvorbu ledvinových kamenů, zabraňují přilnutí bakterií na sliznici močového měchýře, dezinfikují močové cesty. Olivový olej, který má protektivní účinek a zmírňuje příznaky chronického onemocnění ledvin. Cibuli a česnek, protože jsou bohaté na velmi silné antioxidanty, chránící ledvinové buňky před poškozením.

Doporučení pro ledviny, aby byly ve skvělé kondici: dostatečný příjem tekutin, především čisté vody, přírodní minerálky (slabě i středně mineralizované vody lze pít dlouhodobě), umírněná konzumace alkoholu včetně piva, omezený příjem soli na 4–5 g za den (pozor na potraviny, mohou obsahovat sůl v podobě stabilizátoru, konzervantu, dochucovadla nebo barviva), vyvážená strava s omezením denního příjmu bílkovin na 0,8–1 g/kg tělesné hmotnosti, optimální energetický příjem jako prevence nadváhy a hlavně obezity (hodnoty BMI by se měly pohybovat v rozmezí 20–25), pravidelné cvičení nebo jakákoli fyzická aktivita, nekuřáctví, základní vyšetření moči v rámci pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře,  správná léčba cukrovky, vysokého krevního tlaku a dalších onemocnění spojovaných s poškozením ledvin, opatrnost v užívání léků, zejména volně prodejných.  

Mnoho léků, zejména volně dostupných, může způsobit akutní či chronické poškození ledvin. K rizikovým patří léky proti bolesti (analgetika), protizánětlivé léky (nesteroidní antiflogistika) a léky proti pálení žáhy. Obzvláště analgetika, často užívaná jako kombinace několika léků, mají při dlouhodobém podávání vyšších dávek velmi nepříznivé účinky na ledvinovou tkáň a mohou vést k poškození ledvin i k jejich selhání.

AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim. Podporuje také vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.

Dle TZ

www.quent.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová