Rakovina

Leden-měsíc povědomí o rakovině děložního čípku


Kategorie: Rakovina Aktuality 
12.leden 2024

V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře (Zdroj:NZIP). Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Počáteční stadia nemají specifické příznaky. Z toho důvodu je 1. 2. 2024 zahájen program ASTRA,od  kdy ženy budou mít možnost samoodběrného stěru z děložního čípku pro stanovení rizika rakoviny.

Odhalit onemocnění v raném stádiu je úkolem národního screeningu: Všechny ženy od 15 let mají nárok jednou ročně na gynekologickou prohlídku, jejíž součástí je stěr z děložního čípku pro laboratorní vyšetření. Ženy ve věku 35, 45 a 55 let mají také hrazeno vyšetření stěru na přítomnost rizikové infekce HPV (detekce DNA). Problém je však v tom, že část žen z různých důvodů ke gynekologovi nechodí. Proto startuje program ASTRA (Ambulantní STěr proti RAkovině) pod záštitou Pacientské organizace VERONICA. Ženy si budou moci samy provést stěr pomocí samoodběrné sady ve vybraných ordinacích praktických lékařů.

„HPV DNA test je v podobě samotestu u praktického lékaře nebo testu odebraného u gynekologa mimořádně citlivým způsobem, jak stanovit riziko přítomnosti nebo vzniku rakoviny děložního čípku. Negativita testu je informací, která deklaruje extrémně nízké riziko rozvoje závažných předrakovinových změn nebo rakoviny děložního čípku. Jde o jednoduché vyšetření bez enormních nákladů, které je velmi vhodné pro každou ženu starší 30 let,” vysvětluje, vedoucí lékař Onkogynekologického oddělení a zástupce přednosty Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze (Apolinář).

Prof. Jiří Sláma objasňuje nejdůležitější otázky o samoodběru pro HPV DNA test: Screening rakoviny děložního čípku je v České republice velmi dobře organizačně i legislativně nastaven. Jeho problémem je ale malý dopad na snížení počtu úmrtí na rakovinu děložního čípku. Mezi hlavní příčiny nedostatečné efektivity patří nízká účast žen na pravidelných gynekologických kontrolách a limitovaná citlivost standardního vyšetřovacího způsobu pomocí cytologického stěru. Jednou z možných cest, jak situaci zlepšit, je provedení stěru na průkaz přítomnosti původce rakoviny děložního čípku, kterým je lidský papilomavirus (HPV). Výhodou testu na HPV je velmi vysoká citlivost a schopnost stanovit budoucí riziko rozvoje rakoviny děložního čípku.

Proto je cílem projektu nabídnout ženám, které z jakéhokoliv důvodu nemohou nebo nechtějí podstupovat vyšetření u gynekologa, aby mohly absolvovat citlivý test na průkaz přítomnosti HPV DNA. Test je rovněž učen pro ženy, které měly HPV test provedený před více než 3 lety a chtějí získat informaci o svém aktuálním a budoucím riziku. Součástí projektu, který dostal název ASTRA (Ambulantní STěr proti RAkovině), je navíc edukace o důležitosti gynekologických preventivních vyšetření. Ačkoliv je projekt ASTRA určen pro samoplátce, data získaná z projektu budou průběžně analyzována Národním screeningovým centrem a Ústavem zdravotnických informací a statistiky a využita jako podklad pro rozšíření možností realizace screeningu rakoviny děložního čípku pro celou populaci žen.

Samoodběrová vyšetření jsou již rutinně používaná v některých zemích Evropy. Dosud největší zkušenosti z běžné praxe jsou k dispozici z Holandska, kde je samoodběr používán jako alternativa k odběru u lékaře. Vědecká data totiž potvrzují, že citlivost testu a shoda mezi odběrem u lékaře a samoodběrem pacientkou je zcela srovnatelná. Ani v ČR nejde o úplnou novinku. Samoodběrová vyšetření na průkaz HPV již byla testována na několika tisících pacientek.  Vyšetření budou zprvu k dispozici u vybraných praktických lékařů v Praze a blízkém okolí. V průběhu roku 2024 dojde postupně k rozšíření spolupracujících praktických lékařů na zbylé části České republiky. Informace o spolupracujících ambulancích budou zveřejněny na stránkách laboratoře CGOP.

Ženy starší 30 let budou v ambulancích praktických lékařů aktivně dotázány, zda mají o test zájem a zda splňují vstupní kritéria. Test nelze provádět během menses, v graviditě a v šestinedělí. Rovněž není vhodné test odebírat u žen, které jej měly provedený u svého gynekologa v době kratší než 3 roky. Samoodběrový test není hrazený ze zdravotního pojištění a musí jej uhradit pacientka. Cena se bude pohybovat okolo 1500 Kč.

Odběr je nebolestivý a rychlý, spočívá v zavedení speciálního odběrového kartáčku do pochvy. Výsledky HPV testů budou k dispozici s doporučením dalšího postupu za 3 týdny opět v ambulanci praktického lékaře. Pacientky s negativním testem na HPV budou navíc uklidněny, naopak, pacientkám s pozitivním výsledkem testu bude doporučena návštěva gynekologa k dalšímu vyšetření.

Žádný test v medicíně není absolutně přesný. U samoodběrových testů je ale doložena vysoká shoda s odběrem u lékaře a mimořádná citlivost pro záchyt přítomnosti HPV. Samoodběrový test nenahrazuje pravidelnou gynekologickou péči, která je vhodná a dostupná v celé ČR pro každou pacientku. Díky pozitivitě HPV testu lze definovat rizikové pacientky, které vyžadují podrobnější vyšetření. Oproti léčbě pokročilých stádií rakoviny děložního čípku jde o postupy, které si vyžádají řádově nižší náklady, navíc se pacientky mohou po úspěšné operaci brzy vrátit do běžného života. Pokročilé případy rakoviny děložního čípku jsou léčeny chemoterapií doplněnou o podávání inovativních léků a náklady tak u jedné pacientky dosahují ročně stovek tisíců až jednotek miliónů korun, přestože šance na úplné vyléčení je velice omezená. Preventivní péče je tak nejen efektivnější, ale i mnohem úspornější.

Dle TZ

www.addicts.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová