Plánované rodičovství

Alarmující úbytek spermií u mužů


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
18.prosinec 2023

Muži po celém světě čelí dramatickému úbytku spermií. Z nového výzkumu vyplývá, že mezi lety 1973 a 2018 došlo k průměrnému úbytku o více než 50 %. Zpráva přitom naznačuje, že tento pokles pokračuje rekordním tempem. Příčin může být hned několik.

Podle výzkumu hrají významnou roli pesticidy používané v domácnostech, na zahradách a jako postřik na potraviny. Na kvalitě spermií se ovšem podepisuje také věk, který s neplodností souvisí. Neplodnost je často spojena s odkládáním rodičovství, což je trend současné doby, který se bohužel nedokáže zastavit. Optimální období pro početí je přitom u mužů před 40. rokem života, ideálně do 30. Ve vyšším věku pak kromě snížené kvality spermií stoupá i pravděpodobnost výskytu různých mutací a poškození DNA. Rozvoj metod asistované reprodukce mimo jiné pomáhá lepšímu porozumění genetických vad, jejich důsledků a možností léčby. 

Vedle věku hraje roli také genetika a životní styl. Mezi nejčastější příčiny patří prodělané nemoci, užívání některých léků a nezdravý životní styl. Poruchy spojené s mužskou plodností se také vyskytují u pánů s varikokélou (rozšířením žil v semenném váčku), poruchami sexuálních funkcí či hormonálními a genetickými poruchami. Genetické faktory mohou tvořit až 30 % příčin mužské neplodnosti, jelikož geny ovlivňují funkce hormonů a vývoj reprodukčních orgánů a spermií.

Kvalitu a počet spermií dále negativně ovlivňuje kouření, pití alkoholu, dlouhodobý stres nebo obezita. Na správný vývoj spermií má také vliv teplota. Muži by se proto měli vyhýbat aktivitám, které mohou zvyšovat teplotu varlat, jako je například nošení těsného prádla a kalhot, časté horké koupele nebo přílišné sezení.

Existuje varování, že s ohledem na nezadržitelný úbytek spermií by po roce 2040 na planetě nemusel žít ani jeden plodný muž. I z toho důvodu by o své reprodukční zdraví měli muži náležitě pečovat. Více než 50 % důvodů, proč se nedaří počít, je na straně mužů. Svou roli v tom může hrát i ostych. Vyšetření spermiogramu je pro většinu z nich stále tabu. Přitom čím dříve jsou vyšetřeni, tím snazší je nasadit případnou léčbu.

Ještě v 90. letech byla hodnota spermiogramu 40 milionů spermií na milimetr. Dnes je dolní hranice normy 15 milionů a tu víc než 50 procent pánů nesplňuje. A to množství není jediné kritérium kvality spermiogramu. Důležitá je také pohyblivost spermií, což se považuje za ještě větší problém než množství samo.

Odběr spermií je jednoduchý. Probíhá individuálně, případně za doprovodu partnerky v soukromé místnosti. Hodnotí se například množství ejakulátu, jeho viskozita, pH nebo počet pohyblivých a nepohyblivých spermií. Důležitá je sexuální abstinence většinou 2 až 5 dnů před odběrem. Základní vyšetření je navíc hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Prevence rizik plodnosti může zahrnovat také social freezing, což je proces zmrazování zdravých pohlavních buněk. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let, kdy jsou pohlavní buňky obvykle v nejlepší kondici, což zvyšuje šance na jejich úspěšné použití v pozdějším věku, pokud by došlo k potížím s plodností.

  Dle TZ

 www.media-list.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová