Terapie a prevence chřipky

Přichází další chřipková sezóna - pro seniory vážné komplikace


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky Očkování Doporučené očkování 
09.říjen 2023

S blížící se chřipkovou sezonou přichází i důležitá otázka ochrany před ní. Ačkoli je chřipka často podceňována, může představovat vážnou hrozbu pro zdraví zejména starších lidí a vést ke zbytečným hospitalizacím i úmrtím. Proto odborníci doporučují každoroční očkování právě na podzim – tedy ještě předtím, než v důsledku sychravého počasí a častějšího pobytu v uzavřených prostorách začnou opět intenzivně kolovat chřipkové viry.

Očkování je pro starší populaci nejúčinnějším způsobem ochrany před chřipkou. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby bylo proti chřipce očkováno alespoň 75 % osob starších 65 let. Tento cíl se v ČR dlouhodobě nedaří plnit. Přestože starší lidé jsou v České republice nejvíce proočkovanou skupinou, vakcínu proti chřipce dostává jen zhruba každý čtvrtý, tedy 25 %, přitom v USA nebo Velké Británii se toto číslo pohybuje kolem 70 %.

Senioři jsou více ohroženi z důvodu věkem oslabeným imunitním systémem a jeho sníženou schopností bránit se různým infekcím. Zhoršuje se kvalita přirozených bariér, jako je kůže a sliznice. Mohou se objevit další zdravotní problémy a chronická onemocnění, jako cukrovka, astma nebo srdečně-cévní nemoci. Organismus je náchylnější k různým infekcím, včetně chřipkovému viru,“ vysvětlila na TK přednostka Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN.

Ačkoli se mnozí domnívají, že chřipka postihuje pouze dýchací cesty, v některých případech se může rozvinout v bakteriální infekci, která může postihnout celé tělo a vyústit v zápal plic, zánět pohrudnice, encefalitidu, meningitidu nebo zánět srdečního svalu. K 70–85 % úmrtí v souvislosti s chřipkou dochází právě u lidí starších 65 let.

 „K úmrtí dochází buď v důsledku samotné virové infekce, nebo v důsledku komplikací bakteriální superinfekce či zhoršením jiného chronického onemocnění, jako je například chronická obstrukční plicní nemoc u kuřáků, průduškové astma, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo ischemická choroba srdce,“ říká odborník z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Závažný je zejména chřipkový zápal plic, kterému i přes intenzivní péči podlehne až polovina pacientů.

Často se také stává, že se senioři během chřipkové sezóny ocitnou v izolaci ze strachu z nákazy a raději omezí své sociální kontakty a aktivity. Jak jsme se však mohli přesvědčit již během pandemie COVIDu-19 – sociální izolace může být někdy horší než samotné onemocnění, a navíc je zcela zbytečná. Velký přínos v prevenci onemocnění chřipkou potvrdila řada studií.

„Důležité je také správné načasování očkování. U starších osob je ideální zahájit očkování v druhé polovině října, aby byla zajištěna maximální účinnost a co nejvyšší hladina protilátek proti chřipce právě v době vrcholící chřipkové sezóny, která u nás trvá zhruba od prosince do března. Očkovat je samozřejmě možné i později, ale je nutno mít na paměti, že tvorba protilátek trvá přibližně dva týdny.

Česká vakcinologická společnost doporučuje, aby všichni dospělí nad 50 let byli proti chřipce očkováni. (Všichni nad 65 let, ale i chroničtí pacienti nebo zdravotníci mají očkování proti chřipce plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.) O očkování proti chřipce lze požádat v ordinacích praktických lékařů, zdravotních střediscích a očkovacích centrech. Dle TZ

www.stop-chripce.cz

 www.insighters.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová