Rakovina

Růžový říjen - v hlavní roli zdravá prsa


Kategorie: Aktuality Rakovina 
01.říjen 2023

Samovyšetření, mamograf i pravidelné preventivní prohlídky. To je spolu s dodržováním zásad zdravého životního stylu základem prevence rakoviny prsu. Na toto onemocnění, kterému ročně jen v České republice podlehne více než 1 500 žen, opět upozorňuje kampaň Růžový říjen, do níž se pravidelně zapojuje také nezisková organizace Loono. Ta při této příležitosti mimo jiné vylepšila svou mobilní aplikaci Preventivka.

 

Ačkoliv není Růžový říjen žádnou novinkou, je nutné na důležitost prevence rakoviny prsu stále upozorňovat Po kožních nádorech se jedná o nejčastější rakovinu u žen v ČR. Ročně jí onemocní 7 000 z nich, nejčastěji po 40. roce věku. Na mamografické kontroly přitom chodí stále jen 60 % těch, kterých se týkají. Na prevenci rakoviny prsu se zaměřuje společnost již desátým rokem v rámci kampaně #prsakoule. Mamograf by měl být 1x za 2 roky u žen po 45. roce věku. Mladším ženám se doporučuje zajít na ultrazvuk 1x za 2-3 roky.

Preventivně by měly ženy dbát na vyváženou stravu, pravidelný pohyb, udržovat přiměřenou váhu, vyhýbat se kouření a alkoholu. Péči o prsa by pak mělo vedle preventivních kontrol a screeningových programů doplnit také pravidelné samovyšetření. Při něm by měly ženy sledovat možné projevy rakoviny, jako jsou bulky, pomerančová kůže, vyrážka nebo začervenání, změny bradavky nebo výtok z ní.

Mezi rizikové faktory patří také brzký začátek menstruace nebo pozdní menopauza a rakovina prsu v rodině, případně mutace BRCA genů, které výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Riziko je celoživotní, nejvyšší mezi 30 a 50 lety. Přítomnost mutace BRCA genů zjišťuje genetické vyšetření, na které vystaví žádanku praktický lékař nebo gynekolog v případě, že tomu bude odpovídat rodinná anamnéza pacienta. Vzniku rakoviny prsu nelze zcela zabránit, ale včasnou diagnostikou je možné nádor odhalit ve včasném stádiu a zajistit tak vysokou šanci na úplné uzdravení.

Neziskové organizaci letos se šířením osvěty ohledně prevence rakoviny prsu pomáhá pět ambasadorů, kterým toto onemocnění zasáhlo do života Termíny preventivních prohlídek i screeningových programů již rok pomáhá svým uživatelům hlídat aplikace Preventika. Připomíná pravidelné samovyšetření a radí, jak jej správně provést. Brzy bude k dispozici její nová verze, která nabídne nový design, lepší orientaci i možnost sledování prohlídek u lékařů. Nově také pohlídá termíny očkování.  Do této doby pomohla aplikace Preventivka odhalit 32 zhoubných nádorů. Více než 10 600 lidí se díky ní začalo samovyšetřovat a téměř 6 500 uživatelů navštívilo preventivní prohlídku, kterou do té doby zanedbávalo.

Vývoj aplikace od začátku podporuje Nadace PPF. Nedostatečná zdravotní prevence je v ČR dlouhodobý problém, a to i přes vysokou úroveň českého zdravotnictví. Lidé o její důležitosti nemají dost informací a často si neuvědomují, že v péči o své zdraví hrají právě oni tu nejdůležitější roli.

Samovyšetřovat by se měla, ať už s pomocí aplikace Preventivka nebo bez ní, každá žena, a to pravidelně jednou měsíčně. Podceňovat rakovinu prsu by neměly ani mladé dívky, toto onemocnění se totiž nevyhýbá ani mladším generacím. Dle TZ

www.loono.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová