Plánované rodičovství

Péče o duševní zdraví žen v těhotenství a po porodu


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
26.září 2023

Péče o fyzické zdraví rodičky i miminka je v České republice na velmi dobré úrovni. O psychickém zdraví už se ale tolik nemluví. Pro rodičku může těhotenství, porod nebo situace po něm znamenat kromě velké radosti také obavu či stres. Jde o novou situaci, která je spojena se změnou životního stylu. Ta se může podepsat i na psychickém stavu rodičky. S příznaky duševních onemocnění se přitom v různé míře potýká až 40 tisíc žen v těhotenství či po porodu ročně.

Z dat Centra perinatálního duševního zdraví vyplynulo, že až 75 % žen v České republice, které zažívají na mateřské či rodičovské dovolené duševní potíže, nevyhledá odbornou péči. Aktivní vyhledávání rizikových příznaků u žen a jejich zapojení do systému péče je cestou, jak pomoci ženám, které ji potřebují. Projekt Perinatal Centra perinatálního duševního zdraví Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se zaměřuje na včasnou pomoc v případě duševních obtíží během těhotenství a po porodu.

Princip projektu je jednoduchý a velmi efektivní. Rodičky v porodnici vyplní na tabletu dotazník s deseti položkami, který mapuje jejich aktuální psychické rozpoložení. Ten je vyhodnocen a rodičce je následně nabídnuta specializovaná pomoc prostřednictvím tzv. peer konzultantek organizace Úsměv Mámy, se kterou dlouhodobě Národní ústav duševního zdraví spolupracuje. Screeningový dotazník mohou vyplnit i ženy, jejichž porodnice do projektu zapojena není: je dostupný zdarma na webu perinatal.cz. Screening je také dostupný ve spolupracujících gynekologických ambulancích. Důležité je, aby maminky věděly, že mají se kam a na koho obrátit.

Screeningem v těhotenství prošlo asi 2 500 žen a screeningem po porodu již prošlo více než 12 500 žen, přičemž u cca 20 % výsledek screeningu ukázal riziko možných psychických obtíží. Těmto ženám byla nabídnuta další pomoc. Výzkum ukázal že se mezi ženami nejčastěji jednalo o úzkostnou problematiku a poruchy nálady. Program měl významný vliv na snížení depresivní a úzkostné symptomatologie a tím na zvýšení kvality života.

Z malého pilotního projektu se program rozšířil do dvou desítek porodnic a nadále funguje v gynekologických ambulancích. Spolupracující porodnice jsou například v Praze (Vinohradská Fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice, Ústav péče o matku a dítě, Fakultní nemocnice Bulovka), Písku, Slaném, Plzni, Mostu, Chomutově, Kroměříži, Šternberku, Šumperku, Zlíně, Brně, Karlových Varech, Olomouci, České Lípě, Hradci Králové, Prostějově, Pardubicích, a nově též v Hořovicích.

Od roku 2021 NUDZ, díky podpoře Fondů EHP a AZV ČR, vzniklo specializované Centrum perinatálního duševního zdraví, jediné svého druhu v ČR. Systematická péče o duševní zdraví rodin v perinatálním období v ČR dosud neexistovala. V následujícím období je plánováno propojení porodnic a zařazení dalších gynekologicko-porodnických pracovišť.

Dle TZ 

www.nudz.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová