Rostlinné omamné drogy

Odborníci a politici u kulatého stolu o postavení konopí


Kategorie: Aktuality Rostlinné omamné drogy 
26.květen 2023

Ačkoliv produkty z konopí a psychomodulační látky (včetně CBD, HHC a kratomu) zažívají v Česku rozmach a na český trh se dostávají nové a nové látky ovlivňující psychiku, stát neumí racionálně reagovat a z nedostatku zkušeností má tendence volit nejjednodušší cestu úplného zákazu – to je ovšem nesmírně krátkozraký a dlouhodobě neudržitelný krok, jak se shodli účastníci diskuze u kulatého stolu pod názvem BEYOND CANNABIS, kterou uspořádal spolek Legalizace.cz ve spolupráci Think tankem Racionální politiky závislostí. Důvodů je několik: kontrolovaná dostupnost přinese na rozdíl od absolutního zákazu minimalizaci černého trhu, ochranu dětí a mladistvých, větší kontrolu kvality a bezpečnosti sledovaných látek a v neposlední řadě bude znamenat i přínos do státní pokladny.

Podle odborníků i politiků je tedy nezbytné najít  optimální řešení, kterým je přijetí legislativy umožňující regulovaný prodej psychoaktivních látek tak, aby byla zajištěna jejich bezpečnost a ochrana spotřebitelů – tak zní závěr diskuze, která se odehrála 25. května 2023 v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze. Záštitu nad akcí převzal 1. náměstek primátora Hl. m. Prahy MUDr. Zdeněk Hřib, diskuze se zúčastnili Jindřich Vobořil, národní koordinátor pro protidrogovou politiku, ekonom Michael Fanta, dále Viktor Mravčík, ředitel výzkumu Think tanku racionální politiky závislostí, Vojtěch Sucharda, advokát a partner Arrows ETL Global, a Jana Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Návykové chování Pirátské strany.

Jindřich Vobořil, národní koordinátor pro protidrogovou politiku, mimo jiné uvedl, že jedním z nechtěných dopadů postavení některých psychomodulačních látek mimo zákon by byl nárazový vznik velkého množství trestně postižitelných osob: „V Česku jsou desetitisíce uživatelů kratomu a HHC, kdybychom tyto látky zakázali, většina z nich se bude předzásobovat, dokud budou ještě legální. A v okamžiku, kdy by zákon začal platit, vytvořili bychom rázem v Česku početnou skupinu lidí, které by reálně podle zákona o návykových látkách hrozil trest odnětí svobody od 5 do 12 let.“

Jana Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Návykové chování Pirátské strany, představila návrhy regulace konopí připravené meziresortní pracovní skupinou: "Regulace konopí není jen nepopiratelným globálním trendem, ale hlavně nejlepší cestou, jak minimalizovat rizika související s užíváním konopí. Ilegální trh škodí uživatelům i celé společnosti a neumožňuje efektivní prevenci přístupu zranitelných skupin, například dětí a mládeže. Psychoaktivní konopí by mělo být dospělým dostupné samopěstováním, konopné společenské kluby nebo komerční trh zaručující kontrolovanou kvalitu produktu a regulovanou dostupnost. Stát tak navíc, kromě snížení škod, zajistí výnosy v řádech miliard, které by mohly být zčásti užity v systému prevence rizikového návykového chování."

Viktor Mravčík, ředitel výzkumu Think tanku Racionální politiky závislostí,  představil konkrétní návrh zákona: „Pro regulaci psychoaktivních látek, pokud nepočítáme tabák a alkohol, existuje jediný rámec, a to je rámec pro omamné a psychotropní látky, tzv. nelegální drogy, který neumožňuje uvádění takových látek na trh, ale jen jejich úplný zákaz s přísnými trestními postihy. Jediným řešením je vytvořit nový regulační rámec pro psychoaktivní látky tak, aby byly splněny základní podmínky, například nedostupnost pro nezletilé, informace o kvalitě a množství účinné látky, zdravotní varování pro spotřebitele, aby nabízené látky byly kvalitní a bezpečné, aby byla regulována velikost a vzhled balení – prostě aby byl produkt nabízen v bezpečné standardní kvalitě a aby byla minimalizována rizika s ním spojená. Dnes nemá nad kvalitou kratomu kontrolu nikdo a může si ho koupit každý, včetně dětí. A z téhle situace jsou nešťastní všichni.“

Dalším z účastníků panelu byl Vojtěch Sucharda, právník a partner společnosti Arrows ETL Global, který rozebíral právní aspekty regulace konopí a psychomodulačních látek: „Porovnáním právní regulace v USA s návrhem předpisů regulujících psychomodulační látky, který je prosazován v ČR jsem dospěl k závěru, že máme šanci přijmout vysoce kvalitní a propracovanou právní úpravu regulace látek jako je HHC či CBD. Od kolegů z Evropy vím, že tvorbu psychomodulačního rámce sledují a rádi by ji prosazovali i v jejich domovských státech. Zákazem HHC dosáhneme pravého opaku toho, co jím sledujeme. HHC nezmizí, jeho šíření nebude kontrolovatelné, přijdou nové a horší látky, dostanou se k dětem, kvalita a toxicita se zhorší, stát nebude mít prostředky na řešení závažných drogových problémů, které aktuálně HHC rozhodně nepředstavuje. Zákaz má pro mne parametry nesprávného úředního postupu.“

Michael Fanta, ekonom a senior analytik CETA (Centra ekonomických a tržních analýz), popsal ekonomické dopady regulace konopí a psychomodulačních látek: „Zákazem těchto produktů svým způsobem regulujeme pouze stranu nabídky, nikoliv ale poptávky. Podle nejnovějších průzkumů má zkušenost s CBD produkty v ČR téměř milion obyvatel. To je poměrně široká spotřebitelská základna, která se zákazem prodeje samozřejmě nezmizí. Lidé si budou chtít najít cestu. V tom lepším případě si zboží objednají např. ze zahraničí, v tom horším půjdou na černý trh, kde ale zcela ztrácíme kontrolu nad tím, co kupují. Nastavení správných regulatorních mantinelů je proto cesta nejen k určité kultivaci trhu a jeho správnému nasměrování, ale také cesta k významným socio-ekonomickým benefitům pro celou společnost i státní rozpočet.“ 

Postavení psychomodulačních látek mimo zákon je nesmírně krátkozrakým krokem. Jedná se o neproporcionální opatření, neboť neodpovídá zdravotní a společenské nebezpečnosti těchto látek. Nadto nijak nesnižuje rozsah problému a jeho zdravotní a společenské dopady. Kontrolovaná dostupnost přinese na rozdíl od absolutního zákazu minimalizaci černého trhu, ochranu dětí a mladistvých, větší kontrolu kvality a bezpečnosti sledovaných látek a v neposlední řadě bude znamenat i přínos do státní pokladny. Dle TZ

www.addiction-policy.eu

Autor: MUDr. Olga Wildová