Bolesti hlavy

Bolest hlavy může upozornit na oční vadu


Kategorie: Aktuality Bolesti hlavy 
27.duben 2023

Běžná oční onemocnění snižují kvalitu života, a to hlavně v případech, kdy zůstávají neléčená. To je i případ astigmatismu, oční vady, která se projevuje rozmazaným viděním do dálky i blízka, neschopností zaostřit nebo bolestmi hlavy. Současné možnosti léčby přitom zahrnují nejen brýle a kontaktní čočky, ale také zcela běžné operační zákroky.

Snaha očí o zaostřování může vést k bolestem hlavy i celkové únavě. I to mohou být první vědomé příznaky astigmatismu – oční vady způsobené nepravidelným zakřivením rohovky nebo tvarem čočky, kvůli nimž se paprsky světla nesbíhají na sítnici v jednom bodě.

Astigmatismus je onemocnění, které oční lékaři velmi často diagnostikují v rámci preventivních prohlídek u dětí i dospělých, může se sdružovat s jinou oční vadou, krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Velmi často bývá nekorigovaný vůbec nebo špatnými brýlemi.  Pacienty může k odborníkovi přivést také rozmazané vidění do dálky i do blízka a nemožnost zaostřit. Astigmatismus se ale může projevit i méně specifickými zdravotními komplikacemi, jako jsou častá bolest hlavy nebo zvýšená únava při práci na počítači nebo čtení. Typické pro lidi s astigmatismem je mhouření očí při pohledu do dálky. Pokud se objeví uvedené příznaky, je dobré navštívit odborník optometristu, případně očního lékaře. Oba odborníci mají k dispozici měřicí přístroje, které astigmatismus zaručeně rozeznají.

 Vyzkoušet lze také domácí samotest: Umístěte obrázek do vzdálenosti 35 až 40 cm, zakryjte si jedno oko, podívejte se na obrázek oběma očima, případně opakujte test s brýlemi. Jsou-li paprsky v jednom, nebo ve více směrech rozmazané nebo nejasné, může se jednat o astigmatismus. Pokud jsou linie chybné i s brýlemi, je dobré navštiit odborníka.

Vadné zakřivení rohovky je možné korigovat pomocí tak zvaných cylindrických dioptrických brýlí a kontaktních čoček, které jsou navrženy tak, aby lomily světlo v jedné ose jinak než v druhé, a tím kompenzovaly asymetrický tvar rohovky. K dispozici jsou další možnosti
– laserové zákroky a nitrooční torické čočky. Při laserové operaci se změní povrch rohovky a odstraní její chybné zakřivení. Tato možnost se nabízí především mladším pacientům a těm s nižším stupněm astigmatismu. V dalších případech se přistupuje k implantaci speciální další nitrooční čočky do oka nebo k výměně vlastní oční čočky. O tom, jaký typ zákroku je nejvhodnější, se rozhoduje na základě několikahodinového předoperačního vyšetření a věku pacienta. Operativní zákroky jsou v současné době častým způsobem řešení refrakčních vad, kam patří i astigmatismus, krátkozrakost a dalekozrakost. Výhodou operací je, že mohou vyřešit současně více očních vad najednou, tedy například astigmatismus, krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost ale i šedý zákal.

V případě nitrooční operace astigmatismu dochází k odstranění oční čočky a její výměně za umělou čočku, konkrétně tak zvanou čočku torickou. Výměna se provádí ambulantně a tento způsob je vhodný hlavně pro pacienty s jakýmkoliv astigmatismem a s dalšími očními vadami, včetně šedého zákalu ve středním nebo vyšším věku.

Druhou operační možností je laserová operace, při níž dojde při ambulantním zákroku ke změně povrchu rohovky. Promítnutí obrazu na sítnici je pak stejné v obou rovinách a obtíže zmizí. I v tomto případě je možné odstranit zároveň i krátkozrakost a dalekozrakost. A odložit tak brýle. Laserová operace je vhodná především pro mladé pacienty do 40 let věku.

Astigmatismus je běžná oční vada, která je většinou vrozená a nemění se po ukončení růstu oka. Lze korigovat brýlemi, kontaktními čočkami nebo výše uvedenými metodami. Nekorigovaný astigmatismus u dětí vede často k tupozrakosti, která se po sedmém roku života již nedá léčit. U školních dětí může způsobit špatný prospěch, protože si pletou číslice a písmena. Po ukončení růstu oka a stabilizaci dioptrií lze přistoupit ke korekci astigmatismu laserem. Ve vyšším věku se volí spíše nitrooční operace s torickou nitrooční čočkou.

Astigmatismus působí: až 66 % pacientů má potíže s řízením v noci, až 85 % pacientů trpí vyšším rizikem pádů, až u 80 % pacientů se objevuje vizuální halo (záře obklopující předměty), až 77 % pacientů si stěžuje na zhoršené vidění a větší oslnění, astigmatismus u neléčených pacientů v porovnání s pacienty léčenými zvyšuje riziko pádů a snižuje produktivitu včetně rychlosti a chybovosti. Dle TZ

www.focus-age.cz

 

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová