Medicína

Obezita může způsobit neplodnost i potrat (studie)


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality Nadváha a obezita 
15.prosinec 2022

Těhotné ženy, které jsou zároveň obézní, mají až o třetinu vyšší riziko, že nedonosí dítě. Potvrzují to nejnovější výsledky španělské studie: Ženská obezita zvyšuje riziko potratu geneticky zdravého embrya. Vysoká tělesná hmotnost mužů i žen také často brání už samotnému početí. V tuzemsku se s obezitou podle Českého statistického úřadu potýká každý pátý občan. Specialisté očekávají, že lidí s nadváhou vlivem zhoršující se ekonomické situace, bude nadále přibývat.

 

„V Evropě jsme jedni z nejobéznějších. Každý druhý Čech má nadváhu a pětina se potýká s obezitou. Tato statistika se významně promítá i do oboru asistované reprodukce (IVF). Obezita rodičů ovlivňuje léčbu už od prvopočátku, včetně její úspěšnosti,“ vysvětluje specialista na asistovanou reprodukci z kliniky Reprofit. Obezita, která je definována jako BMI (Body mass index) vyšší než 30, brání v úspěšném početí dítěte jak mužům, tak ženám.

V ženském těle nadbytek tuku způsobuje hormonální nerovnováhu, nepravidelný menstruační cyklus a ztrátu ovulace. Potenciální matky tudíž nemohou přirozeně otěhotnět ani s pomocí specialistů na léčbu neplodnosti. Umělé oplodnění u obéznějších žen je komplikovanější než u žen se zdravou tělesnou hmotností, zaznamenává se například nižší účinek injekcí, složitější anestezie i odběr vajíček. Ani v případě, že žena skutečně otěhotní, není ideální průběh gravidity zaručen. Obézní ženy mají v těhotenství problémy například s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Ohrožený je ale i plod, a to vrozenými vývojovými vadami nebo potratem. Obézní ženy mají také až o třetinu vyšší riziko nedonošení dítěte. Ani IVF není schopné tyto hrozby odstranit.

Z nejnovějšího výzkumu španělských vědců je dokázáno, že embrya obézních žen nejsou méně kvalitní. Ztrátu plodu nejspíš způsobuje hormonální a metabolická nerovnováha v těle matky. Z matky na dítě v děloze se přenáší i predispozice k obezitě. Obvykle před podstoupením léčby se proto doporučuje ženám návštěva odborníků z řad diabetologů a kardiologů, aby se vyloučily možné zdravotní problémy, které s sebou obezita přináší. „Nestačí však před vložením embrya krátkodobě zhubnout, je potřeba si zdravou váhu udržet. Dítě bude matku potřebovat i další léta. Délka dožití se vlivem obezity významně zkracuje," upozorňuje předseda výboru Sekce asistované reprodukce ČGPS ČLS JEP a lékař z IVF Clinic.

Obezita způsobuje problémy s početím i mužům – čím vyšší mají BMI, tím horší jsou výsledky jejich spermiogramu. Tuková tkáň není jen pasivní schránka na kalorickou zásobu, ale aktivní součást těla. Tuk produkuje nadbytek estrogenu, který vede u mužů k potlačení testosteronu, a tím i poklesu libida a zhoršení kvality spermií. Současně se snížením hmotnosti mohou potíže s početím vymizet, a to jak u mužů, tak u žen. Budoucí otcové spolu se zdravou tělesnou váhou získají také dobré výsledky spermiogramu a ženy pravidelný menstruační cyklus s ovulací. Už 5% pokles hmotnosti může nastartovat u části pacientek ovulaci. Platí, že s každým ztraceným kilem se zvyšuje šance na odstranění problémů s plodností. Problematické je to u starších žen nad 36 let věku, protože hrozí, že v mezičase, kdy hubnou, dojde k významnému zhoršení kvality jejich vajíček.

Obézní pacientky i pacienti vyhledávají specialisty na reprodukci stále častěji a podle lékařů se trend nezmění ani v budoucnu. Situaci nepřejí vánoční svátky, ani pokles životní úrovně párů spojený s horšící se ekonomickou situací. Vlivem úspor lidé omezí své výdaje za koníčky a sport. Zároveň budou nakupovat levnější a méně kvalitní jídlo. To bezesporu současnou epidemii obezity ještě zhorší.  Dle TZ

www.mavepr.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová