Medicína

Rozpočty nemocných celiakií zasáhlo zdražování


Kategorie: Průjem a zácpa Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
09.prosinec 2022

Až pětkrát více zaplatí za bezlepkový chléb (ve srovnání s obyčejným) lidé, kteří trpí celiakií – autoimunitním onemocněním, při němž dochází k chronickému zánětu tenkého střeva. Jediným způsobem, jak nemoc léčit, je totiž celoživotní bezlepková dieta.  Pečivo, musí vybírat takové, které neobsahuje lepek. Jeho cena, stejně jako cena dalších bezlepkových potravin, však nyní prudce stoupla. V době, kdy se vlivem zdražování náklady domácností stále zvyšují, jsou tak rodinné rozpočty celiaků mimořádně napjaté. I to bylo jedním z témat 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnů v Karlových Varech 2022.

„Celiaci musí kupovat výrazně dražší pečivo. Stoupla také cena mouky. Kilo za 110 Kč. Dražší jsou také přirozeně bezlepkové potraviny. Velkým problémem je navíc stravování dětí ve školách a školkách. Nejsou povinné dětem bezlepkové jídlo zajistit a rodiče je proto musí připravit sami – to vyžaduje dostatek peněz a také čas. Ne vždy zvládnou matky zajistit dítěti kvalitní dietní režim,“ vysvětlila předsedkyně pacientské organizace Společnost pro bezlepkovou dietu z.s.

Pojišťovny bezlepkovou dietu nehradí. Některé nabízejí různě vysoké příspěvky, o které si lidé s celiakií musí žádat individuálně. Často je však mohou čerpat pouze děti a studenti. Všeobecná zdravotní pojišťovna jako jediná reagovala na zdražování a zvýšila příspěvek na bezlepkové potraviny o 2000 Kč, takže celková hodnota příspěvku je 8000 Kč za rok. Avšak lidé, kteří se musí obejít bez lepku, utratí každý měsíc za jídlo v průměru o 3000 Kč více než ti, kteří složení potravin řešit nemusí.

„Celiakie je jediná nemoc, která nemá úhradu jediné možné léčby ze zdravotního pojištění. Pacienti jsou odkázáni sami na sebe, i když za své onemocnění nemohou,” upozornil doc. přednosta Interní kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Nemoc se může projevovat bolestmi břicha, nadýmáním, ale také anemií, osteoporózou, neplodností, zvýšenou kazivostí zubů, bolestí kloubů či únavou. Lidé tyto projevy často zaměňují za jiné poruchy trávicího ústrojí, a celiakie tak zůstává neodhalena. K propuknutí nemoci může dojít v kterémkoli věku.

Celiakie se odhalí jen přibližně u 20 % nemocných, zbylí o příčině svých potíží bohužel neví. Proto se upozorňují lékaři nejrůznějších specializací, aby své pacienty, kteří mají některé z příznaků, vyšetřili. Nejprve odběrem krve. V případě, že výsledky odpovídají celiakii, podstoupí pacienti další vyšetření, při kterém se odebere vzorek z tenkého střeva, kde se zjistí poškození sliznice typické pro celiakii. Pak pacienta s celiakií přebírá do své péče gastroenterolog.

Jakmile lékař celiakii potvrdí, začíná nemocným přísná dieta. Ze jídelníčku musí vyřadit lepek obsažený v některých obilovinách, jako je pšenice, žito, ječmen nebo oves. Znamená to tedy vzdát se běžného pečiva, těstovin nebo například piva. Porušování bezlepkové diety může vést k závažným komplikacím, například ke zvýšení rizika některých nádorových onemocnění, těžké osteoporóze, sterilitě a dalším problémům. Dle TZ

 

www.mavepr.cz

www.cgs-cls.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová