Léčivé rostliny

Plodnost se dá podpořit bylinami


Kategorie: Léčivé rostliny Léčivé bylinky v těhotenství Plánované rodičovství Aktuality 
20.říjen 2022

Neustále přibývá párů, které řeší problémy s přirozeným početím miminka. V boji s neplodností přitom mohou pomoci také byliny, jejichž tradice a síla provází lidstvo již tisíce let. V případě obtíží s početím naši předkové se snažili plodnost podpořit rituály, magickými obřady, zaříkáváním či třeba pojídáním netradičních surovin. Samozřejmě však svůj zrak upírali též do přírody, k bylinám.

K léčbě neplodnosti vedou dvě základní cesty – na jedné straně přístup klasické západní medicíny, a na straně druhé přístup alternativní. Nejlepší přitom je obě možnosti vhodně kombinovat. Při plánování umělého oplodnění následuje na klinice vždy vyšetření a stanovení příčiny onemocnění. Na základě toho je pak možné sestavit rovněž na míru bylinnou směs, která podpoří hormonální rovnováhu, prokrví a stimuluje ženské pohlavní orgány. Obvykle se doporučuje pacientům, aby bylinnou kúru, která se kombinuje s klasickou léčbou, dodržovali tři až šest měsíců.

Pod tajuplným názvem zelená viagra se skrývá kotvičník, drobná rostlinka se žlutým kvítkem. Svou přezdívku si získala, protože je považována za silné přírodní afrodiziakum pro obě pohlaví. Jelikož podporuje zvýšení hladiny testosteronů i estrogenů, u mužů zlepšuje potenci a stav prostaty a u žen napomáhá správnému dozrávání vajíček. Kotvičník lze užívat různou formou. Pokud se zvolí čaj, doporučují se tři šálky denně. Užít lze také silnou tinkturu připravovanou z pupenů rostliny, po prášku z kotvičníku nebo třeba kapslích s jeho obsahem.

Sporýš neboli verbena je bylinka, která byla pro své vlastnosti vždy vysoce ceněna. Ve starověkém Egyptě, Persii, Římě či Řecku ji považovali dokonce za posvátnou, a byla tak součástí celé řady očistných a magických rituálů. Jako většina bylin má sporýš mnoho příznivých účinků, pro oblast plodnosti je důležité, že podporuje pravidelnost menstruačního cyklu, uvolňuje menstruační křeče a napomáhá činnosti vaječníků. Obvykle je součástí bylinných směsí, při samostatném užívání je třeba dbát na správné dávkování. Na jeden šálek vroucí vody přijde jedna vrchovatá lžička sporýše, nápoj se několik minut louhuje a poté scedí.

Hypericum perforatum neboli třezalka tečkovaná, (známá rovněž jako bylina sv. Jana, krevniček nebo čarovník). Rostlina má v případě potíží s otěhotněním svou nezastupitelnou roli – kromě toho, že pomáhá při nepravidelné menstruaci a podporuje správnou funkci ženských orgánů, dovede také velmi dobře zklidnit nervy a upokojit rozjitřenou mysl. Ne nadarmo se jí říká přírodní antidepresivum. Jen pozor, poraďte se před užíváním třezalky s lékařem.

Kontryhel patří mezi velmi známé „ženské“ byliny, lidově se mu říká třeba pláštíček Panny Marie nebo zlatodějka. Lidé mu odpradávna připisují schopnost posilovat dělohu, čímž může nejen zvyšovat pravděpodobnost početí, ale také snižovat riziko potratu. Užívá se na menstruační bolesti a rovněž v případě, kdy žena potřebuje srovnat menstruační cyklus. Zároveň se odvary z kontryhelu doporučují při zánětech a infekcích v oblasti genitálií. Čerstvá nať kontryhelu se namočí na 24 hodin do studené vody, pak krátce převaří a odvar vlije do večerní koupele. Při vnitřním užívání se doporučuje spařit polévkovou lžíci sušeného kontryhelu vařící vodou a nechat čtvrt hodinky louhovat. Nálev se může popíjet až třikrát denně.

Ačkoliv je heřmánek obecně považován především za pomocníka v boji s neklidem, špatným trávením nebo třeba vyrážkami, je významnou bylinkou rovněž v oblasti ženské plodnosti. Má totiž schopnost mírnit menstruační bolesti a působí příznivě na zpravidelnění menstruačního cyklu. Zároveň je, jak již bylo uvedeno výše, znám svými tišícími účinky, pomáhá při psychickém vyčerpání nebo nespavosti. To jsou obtíže, jimž neplodné páry na cestě k vytouženému miminku často čelí. Jelikož heřmánek dokáže svou léčivou moc rozvinout až po provaření, je ideální jej popíjet ve formě čajů.  DleTZ

www.lesensky.cz

www.repromeda.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová