Deprese

Světový den duševního zdraví


Kategorie: Aktuality Deprese 
10.říjen 2022

Duševní zdraví je předpokladem zdraví fyzického a nedílnou součástí kvalitního života. Psychické poruchy a nemoci zaznamenávají v posledních desetiletích celosvětově obrovský nárůst. Jen v České republice došlo za posledních patnáct let k navýšení počtu psychiatricky nemocných pacientů o 80 %. Podle statistik má s duševní chorobou zkušenost každý pátý člověk a jeden z 25 lidí má trvalé příznaky.

Světový den duševního zdraví, který připadá na 10. října, byl poprvé vyhlášen v roce 1992.  Vojenská zdravotní pojišťovna nejen při této příležitosti nabádá, aby lidé nebrali příznaky psychických nemocí na lehkou váhu a vyhledali pomoc. V České republice se mohou obrátit mimo jiné na speciální linku 116 123, která poskytuje první psychickou pomoc.

„Duševní porucha může postihnout kohokoli, konkrétně deprese navíc provází celou řadu jiných onemocnění či postižení a ztěžuje tak rekonvalescenci,“ říká revizní lékařka VoZP. Podle Světové zdravotnické organizace se na světě potýká s duševní poruchou každý sedmý člověk ve věku 10–19 let. Polovina všech těchto poruch začíná kolem 14 let věku, ale většina z nich není odhalena a léčena. Diagnostika a léčba duševních poruch sice zaznamenala od poloviny 20. století velký pokrok, mezi veřejností stále ještě panuje mnoho předsudků, které mohou nemocným bránit vyhledat včas lékařskou péči.

Cílem psychiatrické péče je zlepšit kvalitu života lidí s duševním onemocněním, zaměřuje se nejen na zmírnění příznaků duševní choroby, ale i na zvýšení samostatnosti, kvality života a rozvíjení schopností pacienta. Světový den duševního zdraví by nám měl připomenout, že duševní nemoci jsou nemoci jako každé jiné. Lze jim do jisté míry předcházet prevencí - aktivním životním stylem s dostatkem pohybu - a včasným vyhledáním pomoci. Například deprese a úzkosti lze totiž léčit pomocí psychoterapie, léků nebo jejich kombinací.

Konzultovat svůj stav je možné i se svým praktickým lékařem, který poradí, na kterého specialistu se obrátit. U závažnějších případů praktický lékař také vystavuje žádanky na vyšetření u klinických psychologů či psychiatrů. Vyšetření mohou být vedena i distančně po telefonu či formou videohovoru. VoZP nabízí možnost využití telemedicíny pro všechny své praktické lékaře, klinické psychology a psychiatry.

Mezi nejčastější duševní nemoci patří mj. neurózy, deprese, úzkosti, dále bipolární porucha, schizofrenie, poruchy osobnosti nebo užívání návykových látek. Dle TZ

www.stance.cz

www.vozp.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová