Onemocnění kloubů

Světový den artritidy - 8. 10.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality Onemocnění kloubů 
07.říjen 2022

 Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Rozdělují se do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna. Máte potíže dát ruku v pěst? Můžete trpět revmatoidní artritidou (RA). Pacientská organizace Revma Liga Česká republika připravila pro zájemce krátký dotazník, který jim napoví, zdali mají své potíže řešit s lékařem. Otestovat se mohou na akci u příležitosti Světového dne artritidy, který začíná na Palackého náměstí v Praze 8. října 2022 od 10 hodin a jehož hlavním motivem jsou letos ruce.

„Pomocí jednoduchých odpovědí na připravené otázky lidé zjistí, jestli mají riziko vzniku revmatoidní artritidy. Jestliže na více než tři otázky odpoví kladně, tak by měli zvážit návštěvu lékaře. Výsledky testu mohou také probrat s revmatology, kteří budou přímo na místě,“ vysvětluje David Kříž z pacientské organizace Revma Liga Česká republika, která akci pořádá.

Mezi první projevy RA patří bolest a ztuhlost kloubů. Často mají pacienti nejprve postiženy drobné klouby na rukou. Bývají nejdříve a nejvíce postiženým orgánem v těle. Pokud klouby bolí, otékají a jsou po ránu ztuhlé déle než půl hodiny, je to problém. Všimnout si toho můžeme zejména na kloubech prstů, které se nacházejí nejblíže dlani,“ vysvětluje ředitel Revmatologického ústavu v Praze. Lidé by v tomto případě měli navštívit praktického lékaře, který jim následně doporučí kontrolu u revmatologa. Pokud se pacienti nezačnou léčit včas, může u nich dojít k nevratným kloubním změnám, například na zápěstí. To pak pacienty omezuje v běžném, ale často také pracovním životě, kdy ztrácí svou samostatnost a schopnost uplatnění.

Zájemci z řad pacientů a široké veřejnosti budou moci zanechat svůj otisk rukou a podpis na plátně. Podpořit pacienty přijdou i lékaři a známé osobnosti. Akcí bude provázet herec Jakub Žáček. „Setkávání se a vzájemná podpora mají obrovský význam. Pacienti pochopí, že na svou nemoc nejsou sami. Máme vynikající zdravotnictví, ale musíme stále mluvit o úskalích a chybách v systému, aby měli pacienti tu nejlepší možnou péči, která povede ideálně k remisi, tedy úplnému vymizení příznaků nemoci,“ říká předsedkyně spolku Revma Liga ČR.

RA nepostihuje pouze ruce. Autoimunitním zánětlivým procesem mohou být postiženy všechny klouby v těle, ale také orgány, například oči nebo plíce. Pacienti by proto měli věnovat pozornost i svému dechu a při zhoršující se dušnosti nebo kašli upozornit svého revmatologa. Mezi celkové příznaky RA pak patří únava, zvýšená teplota a hubnutí. Pro účinnou léčbu je důležité odhalit nemoc včas a být pod pravidelným dohledem lékaře.

„Pacienti, kteří se již s RA léčí, by měli svého lékaře informovat o jakýchkoli změnách stavu. Občas k nám přichází lidé, kteří nejsou léčeni správně a jejichž nemoc razantně postupuje,“ vysvětluje předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP. Z toho důvodu připravila Revma Liga ČR dotazník také pro již diagnostikované pacienty.

Na akci ke Světovému dni artritidy si budou moci nechat zjistit závažnost, resp. aktivitu svého onemocnění – od úplného vymizení příznaků až po vysokou aktivitu nemoci. Pacienti na tabletech a počítačích, které se jim zapůjčí, vyplní sadu několika jednoduchých otázek. Například označí, jak problematické pro ně bylo zapnout si minulý týden knoflíky u košile nebo zavázat tkaničky. Výsledky testu se dozví ihned a budou mít možnost svůj stav konzultovat na místě s odborníky. Revmatolog zhodnotí jejich dosavadní léčbu, fyzioterapeut jim doporučí vhodné cvičení a psycholog nabídne podporu.

Otestovat se mohou lidé od 12. října 2022 také na stránkách www.denartritidy.cz. Kromě obou dotazníků s možností okamžitého vyhodnocení zde zájemci najdou i vzdělávací videa. Odborníci se snaží apelovat na pacienty, aby se aktivně zajímali o svůj zdravotní stav. Zpoždění v diagnostice a v nasazení efektivní léčby může mít nepříznivý vliv na docílení remise. Pacientům lze v současné době nabídnout řadu léků od většinou přechodně podávaných glukokortikoidů, které rychle utlumí zánět, až po nejmodernější léčbu, díky které se často daří stav pacientů dlouhodobě stabilizovat,

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Jejím cílem je zlepšení života lidí s revmatoidním onemocněním. Heslem ligy je: Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme. Více  na www.revmaliga.cz.

Dle TZ

www.mavepr.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová