Medicína

Světový týden kontinence 20.- 26.6.


Kategorie: Aktuality Inkontinence 
20.červen 2022

Potíže s vyprazdňováním trápí zhruba 40 % populace, přesto se o tom většina lidí stydí mluvit. Neřešené problémy pak často vedou k izolaci a vyloučení pacientů z práce i společenského života. Světový týden kontinence chce bořit tabu, ukázat lidem, že není důvod se stydět a připomenout, že existuje účinné řešení, které je vrátí zpět k běžným činnostem. S kontinencí dnes lidem pomáhají i nejmodernější technologie, například sakrální neuromodulace. Zavedení neurostimulátoru umožňuje obnovit ovládání vyprazdňování a problém řešit dlouhodobě, účinně a bez nutnosti užívání léků. Léčba má 95% účinnost a je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, mnoho lidí ale není informováno. 

 

Lidé se často domnívají, že únik moči či stolice nebo naopak neschopnost se vyprázdnit (zácpa, těžkosti s močením) se týkají zejména seniorů, ale není tomu tak. Močovou inkontinencí trpí až 40 % obyvatel, fekální inkontinencí 3,5 % lidí do 60 let a ve vyšším věku se týká až 8 % populace, nad 70 let je to až 15 % lidí. Příčiny jsou různé, od neurogenních, tedy narušení komunikace nervového systému, přes poporodní poranění nebo pokles pánevního dna. Důvodem ale může být i roztroušená skleróza, cukrovka, rizikovou skupinou jsou také lidé po operaci v oblasti konečníku nebo onkologičtí pacienti po ozařování. 

Problémy trápí muže i ženy a výrazně jim ztěžují život. Pacienti kvůli onemocnění musí extrémně často navštěvovat toaletu. Stud jim však často brání problémy řešit, ty se stupňují, pojí se s nimi i další obtíže jako stres, nízké sebevědomí, strach, psychická nepohoda a s tím narůstají i problémy v zaměstnání, vztazích i společenském životě. Lidé pak omezují sociální život, izolují se a potíže se dále prohlubují. Pomůcky jako tampony, vložky nebo plenkové kalhotky řeší jen příznaky, nikoli příčinu. 

Neurostimulátor dokáže řešit příčiny, které jsou spojené s narušenou činností nervového systému ovládajícího vyprazdňování. Neřeší tedy stresovou inkontinenci, která je způsobená anatomickými či funkčními změnami. Sakrální neuromodulace je velmi efektivní, omezí obtíže až o 95 %, je miniinvazivní, tedy maximálně šetrná.

“Pomocí slabých elektrických impulzů, které neurostimulátor vysílá do nervového okruhu, se obnoví funkce močového měchýře a ten začne fungovat tak, jak má. Výhodou je, že nastavení intenzity a četnosti impulzů lze upravovat pomocí aplikace na mobilním telefonu, takže si pacient může stimulaci řídit podle potřeby,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. 

Následná rekonvalescence trvá zhruba dva týdny, pak se pacient může vrátit k běžnému životu, včetně sportu. Přístroj je vhodný pro pacienty, u kterých selhal klasický způsob léčby. Nejnovější dobíjitelný stimulátor vydrží až 15 let, pak ho lze během jednoduchého zákroku vyměnit. Pro řadu pacientů je sakrální neuromodulace průlomovým řešením, které je vrátí do života. 

Terapie pomocí sakrální neuromodulace funguje i v případě fekální inkontinence. Oproti obtížím s močením je únik stolice ještě náročnější na hygienu a pacienti se pak často doslova uzavírají doma. Zákrok, který pacienty vrátí do života, nabízí například v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny: Neuromodulace při řešení inkontinence stolice umožňuje lidem návrat do normálního života. Chirurgický zákrok pacienta zatíží minimálně, efekt je dlouhodobý, a navíc díky zkušební fázi lze výsledek zákroku poměrně přesně předvídat. Dochází k výraznému omezení nutné medikace i pomůcek a neurostimulátor může být také alternativou střevního vývodu. Z dlouhodobého hlediska se snižuje počet úniků stolice na 2-6 % ve srovnání se stavem před stimulací a u některých pacientů dokonce dochází k úplné normalizaci stavu. Pacientům se tak zásadně zlepší kvalita života.

V České republice tento zákrok absolvovalo už několik desítek pacientů ve specializovaných centrech v pražské Fakultní nemocnici Motol, Nemocnici na Bulovce, Nemocnici Hořovice, brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny a ve Fakultní nemocnici Ostrava. Zákrok je plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Přestože v zahraničí se jedná o běžně dostupnou léčbu, která se s úspěchem vykonává už přes 30 let, u nás se příliš nevyužívá a lidé o ni neví.  Sakrální neuromodulace vrací lidem sebevědomí a radost ze života. Více na: www.bezomezeni.cz. Dle TZ

 

www.bisonrose.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová