Medicína

V Brně se utkají mladí sportovci se zdravotním postižením


Kategorie: Aktuality 
22.květen 2022

Brno bude opět hostit Letní evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Od 22. do 26. června 2022 se na brněnských sportovištích utkají sportovci ve věku od deseti do šestadvaceti let se zdravotním postižením. Své síly budou měřit v sedmi sportech a ve více než 30 disciplínách. Jedinečný projekt Emil Open se uskuteční již pojedenácté.

Týden plný sportu a zábavy nabídnou Letní evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Hry jsou určené sportovcům se všemi typy zdravotního postižení ve věku od deseti do šestadvaceti let. Sportovci mezi sebou budou soupeřit o cenné kovy v sedmi sportech a kategoriích OPEN a MIXED. Společně s doprovodem zamíří do Brna 884 účastníků z 16 zemí Evropy (Albánie, Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Island, Litva Lotyšsko, Maďarsko, Moldavsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajina a nejpočetnější výprava z České republiky). Podle slov prezidenta organizačního výboru Emil Open jsou v plánu soutěže v atletice, plavání, stolním tenisu, boccii a bocce, což je aktivita podobná známější hře pétanque, a letos nově i v lukostřelbě a cyklistice, 

Mezi ambasadory bude řada úspěšných paralympioniků, včetně reprezentanta v boccii Adama Pešky, který v roce 2021 získal na Letních paralympijských hrách v Tokiu nejcennější kov a jenž právě na Emil Open začínal. Jelikož se jedná o sportovně společenské setkání mladých lidí, nabídnou hry také bohatý program. Pořadatelé je 22. června 2022 odstartují slavnostním zahajovacím ceremoniálem, na němž nebude chybět průvod vlajkonošů, ale i prezentace brněnských sportovních klubů a neziskových organizací Následující den odstartují sportovní soutěže. Sportovních klání se zúčastní začínající nebo doposud nesportující děti a mládež, ale i medailisté z vrcholových soutěží handicapovaných. Kromě toho bude mít veřejnost možnost vyzkoušet si sportovní aktivity zdravotně postižených.

Letos hry poznamenala smutná událost. Po dvouleté pandemii a loňském tornádu se vyrovnává i s následky toho nejhoršího. Před vypuknutím války se na Emil Open přihlásilo 46 ukrajinských účastníků. Bezmála třicet z nich se podařilo ihned po propuknutí konfliktu přivézt do Brna, ostatní nás kontaktovali z různých míst Evropy až nyní s přáním účastnit se her. Pro ty se připravuje týdenní soustředění.

Letos jde o již jedenáctý ročník tohoto unikátního projektu, který pořádá spolek Emilova sportovní založený Nadačním fondem Emil. Na akci se podílejí a významným způsobem ji finančně podporují město Brno a Jihomoravský kraj. Handicapovaná mládež zde zažije atmosféru vrcholové sportovní akce, ovšem v přátelském duchu a pohodové atmosféře.

Letošní ročník doposud podpořilo také sedm krajů, které přispěly na ubytování a stravu svých účastníků. Stálými partnery her jsou Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, která zároveň figuruje jako odborný garant sportovní části Emil Open, a městská společnost SAKO Brno, jež se pro letošní ročník stala generálním partnerem. Cílem her je poskytnout sportovcům se zdravotním postižením potěšení ze svobodného pohybu, možnost sportovat s mládeží majoritní, najít nové přátele a společně přispět k odstraňování zbytečných předsudků a vzájemného ostychu.

Emil Open jsou evropské hry handicapované mládeže. Jsou mezinárodním sportovním a společenským setkáním sportovců se zdravotním postižením od 10 do 26 let. Očekávaným počtem účastníků, mezinárodním pojetím, rozsahem sportovních aktivit i doprovodného a kulturního programu se jedná o ojedinělou akci evropského formátu. Akce navazuje na úspěšné předchozí ročníky her handicapované mládeže a chce těmto mladým lidem dát stejnou šanci, jakou mají všichni ostatní. Dle TZ

www.lesensky.cz

www.emilnadace.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová