Antikoncepce

Jak probíhá zdravá menstruace


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
05.duben 2022

Míra menstruačního krvácení může kolísat. Změnu cyklu způsobuje přibývající věk, váha, těhotenství, stres nebo špatný životní styl. Příliš silná nebo slabá menstruace přitom často znamená vážné zdravotní problémy. O správném menstruačním cyklu podává komentář sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan, spolupracující se společností Vegall Pharma.

 

Menstruace je zdravou součástí ženského cyklu, krvácení běžně trvá 4 až 8 dní. Během periody žena průměrně ztratí 30 až 40 mililitrů krve, tedy dvě až tři polévkové lžíce. Za silné menstruační krvácení se považuje ztráta 80 mililitrů menstruační tekutiny. Každý cyklus je však jiný, stejně jako je jiné každé tělo. Pokud žena nepociťuje silné křeče, nevolnost nebo jiné nepříjemné projevy, je její individuální množství krevní ztráty pravděpodobně normální. Je však důležité mít přehled o běžné podobě cyklu, aby bylo možné reagovat na odchylky. To znamená, že by žena měla vědět, jak často se měsíčky dostavují, jak jsou silné a jak dlouho trvají. K zaznamenávání údajů dnes běžně pomáhají nejrůznější mobilní aplikace.

Vypočítat, kolik menstruační tekutiny z těla odchází, není úplně jednoduché. K ověření se doporučuje použití menstruačního kalíšku, který mívá na boční straně uvedené míry objemu. Při používání vložek nebo tamponů množství lze odhadnout v závislosti na velikosti a množství nasáklého materiálu. (Výpočet je však nepřesný).

Změna menstruace může přinést vážné zdravotní potíže. Hojné krvácení způsobuje chudokrevnost, tedy nedostatek železa v krvi. Ženy bývají vyčerpané a náchylnější k infektům.  Druhým extrémem je slabé krvácení, které se může objevovat u žen s vyšší hladinou androgenů (mužských pohlavních hormonů) nebo u žen s nadměrnou hmotností. Pravidelnost měsíčků a přítomnost ovulace závisí i na vyrovnanosti poměru svalové a tukové hmoty v těle. Obézním dívkám a ženám může hrozit i vyšší riziko neplodnosti.

Běžné je kolísání menstruace v průběhu věku. Její síla se může měnit, s obdobím po těhotenství, nebo s blížící se menopauzou. V těchto fázích dochází k nepravidelné ovulaci, která je častou příčinou dočasně chybějící nebo naopak silné menstruace. Pokud žena neovuluje každý cyklus, je dost pravděpodobné, že menstruace přijde později a může být silnější či slabší než obvyklé krvácení.

Mezi těmito životními fázemi by perioda měla být obecně každý cyklus přibližně stejně dlouhá a stejně silná. Menstruace však závisí na hormonech, jejichž hladina se může měnit. Změny bývají při stresu, po náročnějším cvičení, změnou stravy nebo užíváním hormonální antikoncepce.

Pokud jsou velké výkyvy, měla by žena konzultovat odborníka. (Velké ztráty menstruační tekutiny, delší doba krvácení!) Síla krvácení by se neměla nikdy podceňovat, příčinou mohou být myomy (rostoucí svalové nezhoubné nádorky z děložní svaloviny), adenomyózy (stav, kdy endometriální tkáň zasahuje do svalové stěny dělohy), problémy se srážlivostí krve, děložní polypy (slizniční výrůstky v dutině děložní) a nádory. O tom, že menstruace neprobíhá normálně, běžně napovídají intenzivnější bolestivost a křeče břicha. Ty mohou upozorňovat na přítomnost děložní či některé pohlavní nemoci. Pokud je menstruace hodně bolestivá a s délkou krvácení bolest sílí, mohlo by se jednat i o endometriózu. Jde o nemoc, kdy se děložní sliznice nachází i jinde v těle, například na pobřišnici, střevě, vazech či na vaječníku.

Pokud lékař nezjistí vážnější diagnózu, může ženě pro srovnání menstruace předepsat hormonální léčbu nebo jí doporučit změny v životním stylu, které hormony uklidní. Vhodné je odbourání stresu a úprava stravy. K dobře fungujícímu cyklu přispívají také kvalitní doplňky stravy určené přímo pro správný průběh menstruace. Denní příjem potravin by měl obsahovat dostatek čerstvého ovoce bohatého na flavonoidy a zeleninu s vysokým obsahem železa, například červenou řepu nebo celer. Nezapomínat na pitný režim, který může pomoci zmírnit nevolnosti spojené se silnou menstruací.

Dle TZ

www.vegallpharma.cz

www.lesensky.cz
Autor: MUDr. Olga Wildová