Rakovina

Vymýtíme rakovinu děložního čípku?


Kategorie: Aktuality Rakovina 
21.prosinec 2021

V rámci programu pražského kongresu Evropské společnosti gynekologické onkologie (ESGO 2021) proběhla diskuse o stavu plánů na vymýcení viru HPV v populaci ještě v této generaci. Odborníci včetně představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského parlamentu hodnotili pokroky a další výzvy v prevenci rakoviny děložního čípku – nejčastějšího onkologického onemocnění, které je s infekcí HPV spojeno, a které lze prostřednictvím prevence téměř vymýtit. HPV College podporuje globální závazek WHO k eliminaci rakoviny děložního čípku.

Výzvu k vytvoření globální strategie pro urychlení eliminace rakoviny děložního čípku vyhlásila WHO v roce 2018 a s její realizací se začalo v listopadu 2020. Cílem této iniciativy je dosažení světa bez rakoviny děložního čípku. V praxi to znamená dosáhnout ve všech zemích světa míry incidence rakoviny děložního čípku menší než 4 případy na 100 000 žen.

Program stojí na třech pilířích, díky kterým má být již v roce 2030 dosaženo těchto cílů: Alespoň 90 % žen se zachyceným onemocněním děložního čípku (s předrakovinovým stavem i invazivním karcinomem) bude adekvátně léčeno, alespoň 90 % dívek ve věku 15 let bude naočkováno proti HPV (lidskému papilomaviru), původci drtivé většiny případů rakoviny děložního čípku, alespoň 70 % dospělých žen ve věku 35 let a opakovaně ve věku 45 let bude testováno vysoce precizními a průkaznými metodami. Kromě těchto tří kontrolních cílů je pro rok 2030 stanoven i cíl udržitelného rozvoje programu. Jde o dosažení 30% snížení globální úmrtnosti v důsledku karcinomu děložního čípku.

V České republice jsou dostupné všechny výše uvedené formy prevence rakoviny děložního čípku. Rychlost, se kterou čeští lékaři a zákonodárci zavádí programy na eliminaci tohoto onemocnění, je srovnatelná s vyspělými státy. Přesto je výskyt rakoviny děložního čípku a počet žen, které této nemoci každoročně podlehnou, stále vysoký. Téměř každý den na toto onemocnění v ČR zemře jedna žena. Vinou je nedostatečné využití všech forem dostupné prevence. V současnosti je naočkováno 60 % dívek a 30 % chlapců. Gynekologické prevence se každoročně účastní 60 % žen. HPV testy hrazené ze zdravotního pojištění jsou ženám ve věku 35 a 45 let k dispozici od letošního roku.

„Rakovině děložního čípku lze ve většině případů zcela předejít prevencí. Všechny doporučené preventivní programy jsou v ČR hrazené ze zdravotního pojištění, přesto často nejsou veřejností dostatečně využity. Klíčová je především účast žen na gynekologické prevenci, kdy můžeme včas zachytit počáteční stádia onemocnění. Pokročilá stádia rakoviny děložního čípku jsou ve většině případů diagnostikována právě u těch žen, které prevenci opomíjejí. Očkováním proti HPV lze zamezit rozvoji HPV onemocnění a pomocí HPV testu lépe identifikovat ženy s vyšším rizikem rozvoje rakoviny děložního čípku. Doporučuji všem ženám, aby tyto formy prevence využily a chránily tak své zdraví,“ zdůrazňuje MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a mluvčí HPV College.

Nejefektivnější forma prevence rakoviny děložního čípku a dalších HPV onemocnění u žen i mužů je očkování proti HPV. Vakcinace před zahájením sexuálního života zamezí rozvoji většiny případů HPV onemocnění.  Očkovat se mohou dívky i chlapci, ženy i muži. Využitím vakcinace lze výrazně snížit riziko rozvoje rakoviny děložního čípku a dalších onemocnění žen i mužů, které souvisí s infekcí HPV (rakovina vulvy, vaginy, penisu, análního otvoru, genitální bradavice, rakovina v oblasti hlavy a krku, papilomy v dýchacích cestách).

V České republice je očkování proti HPV pro třináctileté dívky a chlapce hrazené ze zdravotního pojištění. Na výběr jsou tři vakcíny. Bivalentní vakcína, která chrání proti nejméně typům HPV (16 a 18), je plně hrazena. Na vakcíny, které chrání proti více typům HPV (a tedy proti širší škále případů HPV onemocnění) je doplatek. Bivalentní vakcína Cervarix chrání proti HPV typům 16 a 18, které způsobují zhruba 70 % případů rakoviny děložního čípku a dalších nádorů v anogenitální oblasti. Kvadrivalentní vakcína Gardasil chrání navíc proti HPV 6 a 11, které způsobují téměř všechny případy genitálních bradavic. Nejmodernější nonavalentní vakcína Gardasil 9 chrání kromě HPV typům 16, 18, 6 a 11 navíc i proti dalším vysoce rizikovým typům, tedy poskytuje ochranu proti cca 90 % případů rakoviny děložního čípku a dalších zhoubných onemocnění. Očkování proti HPV přináší výrazný zdravotní benefit i pro sexuálně aktivní ženy a muže. Očkování u nich zabrání infekci dalšími typy HPV a opakované infekci.

Screening karcinomu děložního čípku je systém, pomocí kterého lze zachytit onemocnění v jeho časných stádiích. Karcinomy, které jsou způsobeny infekcí HPV, se vyvíjejí z přednádorových změn buněk. U nejčastějšího HPV karcinomu – rakoviny děložního čípku – lze tato počáteční stádia odhalit pomocí stěru z děložního čípku v rámci preventivní gynekologické prohlídky, kterou má každá žena v ČR jednou ročně hrazenou ze zdravotního pojištění.  Ostatní HPV karcinomy bohužel nejde takto brzy dobře odhalit, screening k jejich včasnému odhalení není v ČR ani jinde ve světe zaveden. Jedinou účinnou prevencí proti těmto ostatním HPV onemocněním je očkování.

HPV test je moderní metodou, která zjišťuje přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce, jejichž přetrvání v organismu může vést k rozvoji rakoviny děložního čípku. Od roku 2021 má každá žena ve věku 35 let a 45 let hrazený HPV test ze zdravotního pojištění. Ostatní ženy si mohou test uhradit samy. Aby byl využit potenciál těchto forem prevence, je důležité docházet na pravidelné gynekologické prohlídky, a tak zabránit mnoha zbytečným úmrtím.

Důkazem účinnosti principu je v Austrálii – jedné z prvních zemí na světě, která v roce 2007 zavedla plošný program HPV očkování pro dívky. Austrálie v roce 2013 do programu přidala také očkování chlapců. Oba tyto programy mají dlouhodobě vysokou proočkovanost a od roku 2018 používají nonavalentní vakcínu proti HPV. Společně s očkováním probíhá paralelně screeningový program. Eliminační programy přijímají další světové i evropské země. Například Švédsko chce být první zemí která eliminuje výskyt nádorů spojených s HPV, počínaje rakovinou děložního čípku, do roku 2025.

Pro plošný efekt, který by vedl až k eliminaci HPV onemocnění v ČR, je zapotřebí výrazně zvýšit proočkovanost až k 90 % (cíle, jaké ukládá EU a WHO) a volit očkování s nejširší ochranou proti jednotlivým HPV. Vše záleží na dostatečné osvětě a ochotě veřejnosti účastnit se preventivních programů. Tomu často brání nedostatečná znalost souvislosti infekce HPV s rozvojem rakoviny a antivakcinační kampaně. Účast žen na gynekologické prevenci se neustále zlepšuje, ale stále je velké množství zejména starších žen, které se domnívají, že již na gynekologické prohlídky nemusí chodit. Právě u těch žen, které je neabsolvují, je největší výskyt karcinomů v pokročilých stádiích.

HPV College doporučuje: Nechte své děti očkovat proti HPV. Ochráníte je proti rakovině děložního čípku a dalším HPV asociovaným chorobám v budoucnu. Pokud zvolíte nonavalentní vakcínu, ochráníte své děti proti 90 % případů rakoviny děložního čípku, dalším typům rakoviny v anogenitální oblasti a 99 % případů genitálních bradavic, nejčastějšímu sexuálně přenosnému onemocnění. Tato vakcína přináší nejširší ochranu a největší zdravotní i ekonomické benefity. Vakcína proti HPV je určena i pro muže. Očkováním zamezí přenosu HPV infekce na partnerku a zároveň chrání sami sebe před rakovinou penisu, rakovinou análního otvoru a genitálním bradavicím.

Choďte na pravidelné gynekologické prohlídky. Starší ženy se často domnívají, že gynekologa již nepotřebují. Opak je pravdou. Právě ony jsou ohroženy pokročilými stádii onemocnění. Pokud jste HPV pozitivní, poraďte se se svým lékařem, jak podpořit organismus, aby se s infekcí HPV vyrovnal. Neodkládejte návštěvu lékaře.  (gynekolog, praktický lékař, dermatovenerolog, urolog).

Dle TZ
www.addicts.cz

www.hpv-college.cz

www.hpv-ockovani.cz  

 

Autor: MUDr. Olga Wildová