Poruchy srdečního rytmu

ePoradna pro pacienty na antikoagulační léčbě


Kategorie: Poruchy srdečního rytmu Ateroskleróza Aktuality 
23.listopad 2021

Lékovou ePoradnu pro pacienty na antikoagulační léčbě otevírá společný projekt pacientů a odborníků Rychlé srdce (www.rychlesrdce.cz). Na dotazy zdarma odpovídají zkušení kliničtí farmaceuti. Pacienti mohou pokládat jakékoliv otázky týkající se jejich farmakoterapie (léčba léky). Na lékovou ePoradnu, jíž několik let provozuje nezisková organizace Průvodce pacienta, z.ú., se mohou obracet s dotazy o léčbě pacientů i jejich ošetřující lékaři. Pacientům i lékařům stačí vyplnit webový formulář, který je dostupný buď ze stránek projektu Rychlé srdce anebo ze stránek Průvodce pacienta.

Antikoagulancia, někdy laicky označovaná jako léky na ředění krve, přinášejí pacientům velký užitek, protože brání vzniku nebezpečných krevních sraženin. Pokud jsou však podávány s některými dalšími léky, mohou v některých případech vyvolat krvácení, nebo podávané jiné léky mohou snížit jejich účinek. Působení antikoagulancií mohou ovlivnit také některé potravinové doplňky, případně některé potraviny. Proto je zde ePoradna Průvodce pacienta.

Některá onemocnění mohou zvyšovat riziko vzniku krevní sraženiny, patří k nim především fibrilace síní. Fibrilace síní je nejčastějším typem srdeční arytmie u dospělých, vyskytuje se u zhruba tří procent osob starších dvaceti let. S rostoucím věkem se objevuje častěji. Ve věku nad 80 let tak postihuje již 10–17 procent populace. Z lékových postupů je zásadní užívání antikoagulancií. Nejznámější a nejčastější léčbou je warfarin. Jeho podávání však může být spojeno s kolísáním jeho hladiny v krvi a nutností časté úpravy dávkování. Nepříznivá je jak nízká hladina pro vznik trombů, tak vysoká hladina vedoucí ke krvácivým projevům. Výkyvy mohou souviset se složením stravy (potíže činí zejména konzumace větších množství některých druhů zeleniny), způsobem života, příjmem alkoholu či užíváním řady léků včetně antibiotik.

Proto se pacienti užívající warfarin musí pravidelně kontrolovat testem INR (Quickův test.) Výsledné hodnoty testu určují přesné dávkování léku. Při léčbě tímto lékem může proto pro pacienty vzniknout řada otázek a nejasností, které potřebují konzultovat s klinickými farmaceuty.

V posledních letech jsou k dispozici nové antikoagulační preparáty tzv. NOAC (nová orální antikoagulancia), která obdobně ovlivňují krevní srážlivost. Účinnost těchto léků se nekontroluje Quickovým testem, ale stejně jako u warfarinu je třeba udržet stabilní hladinu léku v krvi.

NOAC se musí pravidelně užívat a vysadit se mohou pouze pod kontrolou lékaře. Jejich předávkování, stejně jako u warfarinu, vede ke krvácivým projevům a nedostatečná hladina nezaručí dostatečné ovlivnění tvorby trombů. Při nejasnostech a zejména kombinacích s jinými léky je i u této skupiny léků nutná opatrnost. Součástí je náležité poučení pacienta i případná kontrola dalších léků, které pacient užívá, zejména v případě, kdy jich pacient užívá více.

Antikoagulancia typu NOAC mohou být předepsána lékařem za přesně stanovených podmínek Státním ústavem pro kontrolu léčiv a podmínkami úhrady zdravotními pojišťovnami. Podávají se k prevenci cévní mozkové příhody (nebo zabránění recidivy CMP) u pacientů s fibrilací síní, u nichž se vyskytují další rizikové faktory. NOAC mohou dostat i pacienti k léčbě a sekundární prevenci hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie.

Projekt „Rychlé srdce“ realizuje již třetím rokem nezisková organizace Průvodce pacienta, z.ú. Navazuje na projekt věnovaný fibrilaci síní (FiS), který několik let realizoval stejný tým pod hlavičkou Ústavu lékového průvodce, z.ú. Spolu s pacientskými organizacemi ICTUS a Sdružením pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách z.s vytvořil Průvodce pacienta v roce 2018 základnu k řešení problematiky prevence mrtvice. Shromažďuje a analyzuje data a informace o onemocnění a zprostředkovává je pacientům i široké veřejnosti. Základními cíli projektu jsou zvyšování povědomí o onemocnění fibrilace síní, zlepšení odhalování a diagnostiky pacientů a odstranění bariér v léčbě, a to v souladu s odbornými českými i mezinárodními doporučeními. Více na rychlesrdce.cz.

Průvodce pacienta, z.ú. je zprostředkovatelem informací a průvodcem pacientů při zajišťování dostupné, včasné a efektivní zdravotní péče v České republice. Dle TZ

www.pruvodcepacienta.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová