Pohlavní choroby

Jak se v dnešní době léčí HIV?


Kategorie: Aktuality Pohlavní choroby 
16.srpen 2021

S pohlavně přenosnými onemocněními se v ČR ročně setká až 2 200 lidí. Nákaza virem HIV se se za rok 2020 diagnostikovala u 251 případů. Celosvětově se pak počet nových infekcí za rok dostává až k 1,8 milionům. Nejčastěji se virus HIV (Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) přenáší nechráněným pohlavním stykem.

Nákaza HIV může být dlouhou dobu bezpříznaková a pokud se příznaky objeví, jsou většinou neurčité. Bývá to úbytek váhy, horečka, bolest v krku, vyrážka nebo zvětšené uzliny. Postupem času imunita vlivem HIV slábne a organismus nemá sílu bránit se závažným a později i běžným infekcím. (Pozdní stádium AIDS z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome nebo též Acquired Immunodeficiency Syndrome, česky syndrom získaného selhání imunity.)

Pokud však HIV pozitivní pacient přijde na svou diagnózu včas a včas se také začne léčit, může prožít plnohodnotný život, aniž by onemocnění propuklo. „Od roku 1996 máme účinnou léčbu, která dnes dokáže infekci dostat do kontrolovaného stavu. Pacienti neumírají, žijí dlouhý a produktivní život,” říká předseda České společnosti AIDS pomoc. Zároveň radí, kde se lidé mohou na HIV otestovat. Součástí České společnosti AIDS pomoc je sociálně-zdravotní centrum „Dům světla“, které nabízí jako jedno z mála bezplatné a anonymní testování na HIV a zároveň azylové a ubytovací služby pro HIV pozitivní osoby.

Vhodné nechat se otestovat je v každé situaci, kdy došlo k rizikovému chování či situaci. Riziková situace u infekce HIV je nechráněný pohlavní styk s osobou, u které si nejsme jisti jejím zdravotním stavem. Nezáleží na heterosexuálním či homosexuálním styku. Test se doporučuje podstoupit až po uplynutí určité doby, kdy se vytvoří v těle protilátky. Doporučuje se testování po 2 měsících po styku, kdy už je výsledek testu zcela průkazný. Výsledek je do několika dnů, nejpozději do týdne.

HIV virus se léčí speciálními druhy antivirotik. Obvykle se užívají v kombinaci 3 druhů celoživotně. Cílem léčby je, aby se co nejvíce snížilo množství viru v krvi (virová nálož). Virová nálož pak klesne pod hladinu detekce a člověk už virus nepřenáší na své sexuální partner, což potvrzuje MUDr. Ivo Procházka, CSc., lékař působící v Sexuologickém ústavu ve Všeobecné fakultní nemocnici a vedoucí AIDS poradny v Domě světla: „Pokud je partner HIV pozitivní a dlouhodobě léčený, má natolik sníženou virovou nálož, která se rovná zanedbatelnému, tedy nulovému riziku přenosu,” říká lékař v jednom z dílů podcastu Loono.

Z toho vyplývá, že lidé, kteří o své nemoci vědí a léčí ji, nepředstavují pro své okolí žádné riziko. Mnohem větším problémem bývají právě nediagnostikovaní. Podle různých epidemiologických modelů se odhaduje, že v ČR 20-25 % nakažených lidí o své infekci neví, to znamená každý 4., který je nakažen virem HIV nebyl diagnostikován, není léčen, a tím samozřejmě může jeho onemocnění postoupit do horší fáze AIDS a zároveň může v mezidobí nakazit někoho dalšího. Testování má velký význam.

Podle neziskové organizace Loono se dá předcházet různými způsoby a každý si může vybrat ten svůj. Nejúčinnější je samozřejmě sexuální abstinence, ta ale není úplně pro každého. Zabránit šíření infekce lze samozřejmě používáním kondomu. Mezi novější způsoby, jak se chránit, řadíme i antivirotika zvané PEP & PrEP.

PEP neboli postexpoziční profylaxe se užívá po rizikovém styku (nejpozději do 72 hodin po něm). Pokud se začne s léčbou do 4 hodin po rizikovém kontaktu, po 4 týdnech léčby se sníží riziko až o 80 %. Naproti tomu PrEP neboli preexpoziční profylaxe jsou antivirotika, která užívají preventivně lidé, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku nákazy virem HIV (může to být časté střídání partnerů, sex bez použití kondomu, chemsex). Riziko snižuje až o 99 %, ale je důležité zmínit, že nechrání před dalšími pohlavně přenosnými chorobami.

„Každá naše edukativní kampaň zahrnuje také doporučení, jak mluvit s lidmi o jejich onemocnění. V tomto případě je důležité, když se vám HIV pozitivní člověk se svým problémem svěří, jej vyslechnout, neizolovat se od něj a neobávat se přenosu. Mýty, že se HIV přenáší líbáním či dotykem jsou už dávno vyvrácené. Jediné možné cesty, jak lze HIV přenést jsou nechráněná soulož – pokud HIV pozitivní osoba není správně léčena, dále také infikovaná injekční stříkačka, krevní transfuze či z matky na plod. Chovejte se proto k takovému člověku stejně jako k ostatním a v žádném případě ho nijak nediskriminujte” radí závěrem ředitelka neziskové organizace Loono.

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Dle TZ

www.loono.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová