Rakovina

Evropský den melanomu – 30. 5.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
28.květen 2021

Kůže je největší orgán člověka, přesto se na něj v péči i prevenci často zapomíná. Zaujímá povrch o rozloze 1,8 m2 a tvoří přibližně 8 % celkové hmotnosti člověka. Barvu jí dodává pigment melanin, který tvoří specializované buňky, zvané melanocyty. Platí zde pravidlo, že čím více v kůži je melaninu, tím je lepší ochrana před UV zářením. Kromě toho má kůže také významnou bariérovou funkci, která brání vstupu mikroorganismů do těla. Podílí se rovněž na regulaci tělesné teploty a je zásobárnou tuků, bílkovin, cukrů a tělesné vody. Díky obrovskému množství nervových zakončení slouží jako důležitý smyslový orgán. Mezi její nejcitlivější části patří rty a konečky prstů.

Také tento pozoruhodný orgán může, tak jako jiné orgány, snadno onemocnět. Mezi nejrozšířenější onemocnění kůže se řadí akné, atopický ekzém i záněty. Kůži může postihnout i rakovina. Ročně tato diagnóza postihne v České republice až 15 000 lidí. Příznaky se pak významně liší podle toho, zda jde o agresivní melanom či jiné nádorové onemocnění.

Melanom obvykle vypadá jako podivně se měnící pigmentové znaménko, které se najednou zvětšuje. Má také nepravidelnou hranici a mění svou barvu v čase. Zpozornět bychom měli, pokud je takové znaménko větší než 6 milimetrů. Ostatní zhoubné nádory kůže mohou působit na první pohled nenápadně a projevovat se jako špatně se hojící vřed, který mokvá, svědí a může i krvácet nebo jako zarudlé ložisko s drsným povrchem.

Před melanomem je nutno se pečlivě se chránit. K prevenci patří omezení pobytu na slunci mezi 11. a 15. hodinou (v tuto dobu je totiž UV záření nejsilnější). Používat ochranné prostředky. Mezi ně se řadí vhodný oděv, například dlouhé rukávy či pokrývka hlavy, ale i sluneční brýle! Při pobytu na slunci se pravidelně natírat ochranných krémem s SPF a vyhnout se soláríům. V rámci prevence 2x ročně navštívit praktického lékaře, který znaménka orientačně prohlédne a případně doporučí návštěvu u kožního lékaře.

Kůži si lze kontrolovat za pomocí metody ABCDE se zaměřením na pět bodů!

1/ASYMMETRY (asymetrie) – Neškodné znaménko většinou bývá symetrické.

2/BORDER (hranice) – Obyčejné znaménko má jasné hranice.

3/COLOUR (barva) – Pozor, pokud je barva do modra, černa a nebo se mění po celém znaménku.

4/DIAMETER (průměr) – Průměr znaménka by neměl být větší než 6 mm.

5/EVOLUTION (vývoj) – Pokud se znaménko začne měnit, je nutná kontrola dermatologem.

Více na:  https://www.loono.cz/prevence/kuze

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Loono je tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů. Prostřednictvím workshopů a webinářů ve školách, firmách i na festivalech vzdělávají veřejnost v oblasti prevence onkologických, kardiovaskulárních onemocnění. Věnují se reprodukčnímu i duševnímu zdraví. Dle TZ

 www.loono.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová