Epilepsie

Purple Day pro epilepsii


Kategorie: Aktuality Epilepsie 
26.březen 2021

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že i v dnešní době musí pacienti s epilepsií čelit řadě mýtů – například, že by neměli sportovat. Pravidelný pohyb přitom snižuje počet epileptických záchvatů a zlepšuje celkový psychický a fyzický stav. K bourání mýtů se připojila tradiční výtvarná soutěž pro malé pacienty s epilepsií „Líbí se ti, mami?“, která stanovila sport jako hlavní téma letošního ročníku.

Sportování je letošním tématem výtvarné soutěže, jejíž organizátoři se již devátým rokem snaží motivovat děti s epilepsií, aby svými výtvory ukázaly, že jsou stejně šikovné jako jejich zdraví vrstevníci. „Mottem soutěže je letos ‚Sport aneb epilepsie nás nedoběhne‘ a děti mají za úkol ztvárnit jakýkoli pohyb, který jim dělá radost. Ať už jde o míčové hry, jízdu na kole nebo třeba skákání přes švihadlo. Nakreslit mohou při sportu sami sebe, kamarády nebo celou rodinu. Fantazii se meze nekladou.

Sport znamená zvláště pro děti psychickou vzpruhu, nemluvě o tom, že pomáhá zlepšovat jejich celkovou kondici. Lékaři doporučují dětem s epilepsií všechny sporty kromě pohybu ve výškách. Další aktivity, jako je plavání nebo cyklistika, je podle nich vhodné dělat vždy s doprovodem. Sportování ve skupině sice není v současné pandemii povolené, ale doporučuje se být alespoň ve dvojici. Každý by měl promyslet svou zdravotní situaci a podle toho sport zvolit. Případně se může poradit se svým lékařem. Pacienti roky bez záchvatů nejsou tak nemocí téměř limitováni. Lidem, u kterých se zatím nepodařilo dostat záchvaty zcela pod kontrolu se doporučuje domácí cvičení v podobě jógy nebo kondičních tréninků. Nejpřirozenějším pohybem je chůze. Někteří pacienti chodí na pravidelné procházky se svými asistenčními psy.

Koronavirus se nedotkl jenom sportu, ale také učení. Podle vedoucího lékaře Centra pro epilepsie FN Motol prof. MUDr. Pavla Krška, Ph.D., se koronavirová pandemie a s ní spojená distanční výuka podepisuje na náladě a aktivitě pacientů. „Od loňského jara si dělám průzkum a zpočátku byla polovina dětí ráda, že může být doma, a druhá půlka chtěla do školy. Letos už chce do školy většina. Děti s epilepsií mají větší riziko rozvoje psychologických, a dokonce i psychiatrických poruch. Rodiče by proto určitě neměli podceňovat duševní zdraví svých potomků. Je důležité, aby děti měly pravidelný režim, pohyb na čerstvém vzduchu a alespoň nějaký kontakt s vrstevníky. Samozřejmě za dodržení protiepidemických opatření.“

Výtvarná soutěž pro děti s epilepsií, kterou vyhlašuje společnost UCB ve spolupráci se spolkem EpiStop, startuje 26. března 2021 u příležitosti Purple Day. Mottem letošního již devátého ročníku je „Sport aneb epilepsie nás nedoběhne“. Až do 30. září t.r. mohou děti s epilepsií posílat své výtvory zobrazující jejich oblíbenou sportovní aktivitu na adresu spolku EpiStop. Vyhrát mohou výtvarné sady pro další tvoření. Více o soutěži najdou zájemci na www.libisetimami.cz.

Epilepsie je neurologické onemocnění charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění. Ke stanovení diagnózy epilepsie zpravidla dochází při výskytu dvou a více epileptických záchvatů, výjimečně již po jednom takovém záchvatu. Epilepsie není jedna nemoc, jedná se spíše o skupinu onemocnění. Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat např. pouhým zahleděním, brněním končetin, výpadkem paměti nebo známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku. U převážné většiny epilepsií není příčina doposud známa. Epilepsii má v České republice přibližně 80 000 lidí.  Celosvětově má epilepsií více než 50 milionů lidí, v Evropě 6 milionů lidí, z toho přibližně 2 miliony dětí. Dle TZ

www.mavepr.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová