Medicína

Umělá inteligence zachraňuje zrak


Kategorie: Aktuality 
01.únor 2021

Odborná porota soutěže Czech DIGI@MED Award ocenila první cenou medicínský startup Aireen, který umožňuje díky unikátní analýze digitálních snímků očního pozadí za pomoci umělé inteligence (AI) odhalovat změny způsobené cukrovkou. To potvrdily i provedené klinické zkoušky ve spolupráci s Oční klinikou 1. LF UK a Ústřední vojenskou nemocnicí. Aireen je prvním registrovaným zdravotnickým prostředkem svého druhu v České republice a zároveň jedním z prvních celosvětově. V současné době tým pracuje na vývoji a následné certifikaci detekce Alzheimerovy choroby, zeleného zákalu a makulární degenerace.

Díky úzké spolupráci multioborového týmu složeného z IT expertů na umělou inteligenci, softwarových vývojářů a odborníků z prestižních očních klinik se povedlo vyvinout systém, který dokáže precizně stanovit první diagnózu – diabetickou retinopatii. Tu letos úspěšně ověřil klinickou zkouškou. Systém byl registrován jako oficiální zdravotnický prostředek.

Diabetická retinopatie je onemocnění sítnice, které patří mezi časté chronické komplikace cukrovky (diabetu), kterou trpí v ČR téměř 10 % obyvatel, tedy 1 milion lidí. Zákeřnost diabetické retinopatie spočívá v její bezbolestnosti – pokud je totiž odhalena pozdě nebo je špatně léčena, způsobuje částečnou ztrátu zraku či slepotu. Diabetes tak představuje druhý nejzávažnější důvod slepoty. Každý diabetik by proto měl každoročně absolvovat oční vyšetření. To se bohužel v ČR nedaří a mnoho diabetiků oftalmologa vůbec nenavštíví. Jedním z hlavních cílů Aireen je napomoci tomu, aby každý diabetik měl minimálně 1x ročně vyšetřenu sítnici a tím se zabránilo vzniku nezvratných změn a slepoty.

Prvním zařízením, kde bude prostředek využíván v praxi, je pražské diabetologické centrum DIAvize a česko-slovenská síť očních klinik NeoVize/DuoVize. Jeho využití výrazně zrychlí a zjednoduší vyšetření pacientů. Díky přístroji bude moci být pacient vyšetřen již během jeho návštěvy u diabetologa.

Umělá inteligence má ve zdravotnictví obrovskou budoucnost a bude se moci využívat k včasnému záchytu chorob, úspoře času pacienta i lékaře a nákladů zdravotního systému. Aktuálně se pracuje na spolehlivé detekci dalších závažných diagnóz, které se projevují změnami na sítnici. Všechny tyto diagnostické nástroje budou prvotně zpřístupněny českým pacientům a následně i pacientům a lékařům v zahraničí.

Unikátnost a vyspělost prostředku ocenila odborná porota soutěže Czech DIGI@MED Award, která systém zvolila jako jednoho z vítězů v kategorii Nápad, prototyp, idea, za což si tým pracující na systému odnesl i finanční odměnu ve výši 100 000 Kč. Využije ji na další rozvoj aplikace. Ocenění si všichni velmi váží. Je to také i skvělý signál pro investory a vzpruha pro celý tým. Vývoj inovativního zdravotního prostředku je časově, organizačně i finančně velmi náročný proces. Autoři projektu jsou hrdí, že projekt s ohromným mezinárodním potenciálem má původ v České republice.

Systém poskytuje neinvazivní, bezbolestný screening chronických diagnóz založený na snímcích retiny (sítnice oka). Za méně než 30 sekund ve 3 jednoduchých krocích nabídne vysokou citlivost a detailní vhled do diagnostického výstupu. Pokročilá implementace AI Aireen kromě strohého diagnostického závěru nabízí i detailní identifikaci a klasifikaci patologických objektů. To vše díky unikátnímu modelu, postavenému na více než 12 000 snímcích a více než 250 000 anotacích. Na projektu pracuje desetičlenný tým složený z AI expertů, SW vývojářů a odborníků z Oční kliniky 1. LF a ÚVN Praha a dalších prestižních očních pracovišť. Více informací na www.aireen.com.   Dle TZ

www.stance.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová