Úrazy dětí

Polknuté magnety a lithiové baterie ohrožují děti na životě


Kategorie: Aktuality Úrazy dětí 
19.prosinec 2019

Malé děti často polykají cizí předměty. Bývají to mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.

 

Zvlášť během vánočních svátků, kdy se děti více dostávají do kontaktu s nejrůznějšími novými hračkami, lékaři apelují na zvýšenou pozornost rodičů. V prvé řadě, aby odpovědně zvážili, jestli hračky, které dětem kupují, jsou pro ně bezpečné. Velké komplikace totiž mohou způsobit hračky obsahující zejména magnety a baterie. Zvláště v tuto dobu by rodiče měli důkladně na hrající si děti dohlížet.

„Na dětských klinikách ve FN Motol je ročně ošetřeno průměrně 220 dětí s polknutými cizími tělesy. U přibližně 60 dětí byly v loňském roce cizí předměty nalezeny v trávicím traktu, u ostatních dětí pak v uchu, nose a průduškách,“ uvádí MUDr. Michal Jurovčík, primář Kliniky ušní, nosní a krční kliniky 2. LF UK a FN Motol. Děti jsou velmi rychlé a stačí opravdu jen malá chvilka nepozornosti. Vždy, když dítě spolkne nějaký cizí předmět, je potřeba ho co nejdříve nechat vyšetřit lékařem!

Velmi závažný stav mohou u dětí způsobit zejména spolknuté knoflíkové baterie. Bohužel čím více elektronických zařízení se v domácnostech používá, tím větší je nebezpečí, že se k nim dítě dostane. Baterie jsou nebezpečné zejména pro účinky elektrického proudu a případný únik vnitřního obsahu. Nejnebezpečnější je situace, kdy baterie uvízne v jícnu dítěte a hrozí jeho rychlé proděravění. Během několika málo hodin tak může v důsledku toho dojít k devastaci okolních hrudních orgánů. V žaludku mohou být knoflíkové baterie zase příčinou vředů.

Další hrozbou jsou malé magnety.  Vzhledem k tomu, že moderní neodymové magnety jsou velmi silné, mohou se po polknutí dvou a více kusů uvnitř těla dohromady pevně spojit a stisknout mezi sebou střevní stěnu a následně ji proděravět, což může být smrtelně nebezpečné. Cizí tělesa se musí neprodleně endoskopicky odstranit. V případě, že dojde k proděravění některé z části trávicího traktu, je nutné dítě okamžitě operovat. V motolské nemocnici jsou ročně dvě až tři děti akutně operovány v důsledku proděravění střeva magnety, které již nebylo možno odstranit endoskopicky!
Malé děti by se vůbec neměly dostat do kontaktu s hračkami obsahujícími magnety.

Dle TZ

www.fnmotol.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová