Nemoc a zdraví

Možnost prevence a terapie relapsujících nádorových onemocnění


Kategorie: Rakovina Aktuality 
27.listopad 2015

Mnoho terapií zhoubného bujení je vysoce toxických. Nadto, i když je terapie funkční, značné procento pacientů trpí relapsy onemocnění, ke kterým často dochází již po několika měsících od zahájení léčby. Ke zmíněným relapsům dochází typicky kvůli přítomnosti malých subpopulací buněk nesoucích mutace, které způsobují rezistenci k léčbě. Lékaři se při snaze o řešení tohoto problému potýkají se značnou toxicitou stávajících terapeutických přístupů, které neumožňují navýšení terapeutických dávek či kombinace více agresivních terapeutických přístupů, a tím se stává léčba relapsujících nádorových onemocnění obtížnou a málo úspěšnou. Kombinace řady netoxických chemických látek, z nichž mnohé lze nalézt v rostlinách a potravinách, může dát šanci vyléčit prozatím nevyléčitelná nádorová onemocnění a působit i preventivně.

Pro řešení tohoto problému sestavila nevládní organizace „Getting to Know Cancer“ pracovní skupinu 180 vědců z předních institucí 22 zemí. Členové interdisciplinárních týmů vybrali 74 molekulárních mechanismů považovaných za klíčové regulátory nádorového bujení. Pro každý ze zvolených cílů sestavili přehled látek, které mají samy o sobě či ve směsi potenciál ovlivnit jednotlivé molekulární mechanismy zodpovědné za progresi či relaps nádorového bujení. Zaměřili se na přístupy s nízkou toxicitou, které by mohly být využity pro design širokospektrálních přístupů, jejichž ovlivnění má potenciál zlepšit vyhlídky pacientů s širokým spektrem typů nádorových bujení. Mnoho z chemických látek, které vybrali, je obsaženo v některých potravinách či rostlinách.

RNDr. Petr Heneberg, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který se na studii jako jediný zástupce z České republiky osobně podílel je přesvědčen, že pečlivě navržené kombinace netoxických chemických látek mohou být sestaveny způsobem, který bude maximalizovat šance zastavit většinu typů nádorového bujení. V současné době mají kliničtí lékaři omezený počet nástrojů k léčbě nádorového bujení, jakmile se stane k mainstreamovým způsobům terapie rezistentním. Dr. Heneberg upozorňuje na nový přístup, který se zacílí na široké spektrum působnosti bez významnější toxicity a slibuje značný pokrok v dosavadních možnostech prevence a terapie relapsujících nádorových onemocnění.

Výsledky projektu publikoval 18. listopadu prestižní časopis Seminars in Cancer Biology. Zmíněná studie je první, ve které byly souhrnně multidisciplinárně zpracovány a interpretovány stávající znalosti o netoxických chemických látkách s protinádorovými účinky. Ve světle zjištěných zkušeností pracovní skupina vědců vyzývá k okamžitému zvýšení podpory výzkumu účinků směsí chemických látek s širokospektrálními protinádorovými terapeutickými účinky.

Dean Felsher, MD, PhD ze Stanfordovy univerzity k tomu dodává: „Toto je oblast zasluhující velkou pozornost. Je zapotřebí intenzivní interdisciplinární a mezinárodní spolupráce. Naše přístupy k terapii se zlepšují, ale potřebujeme průlom, který nám pomůže řešit problém relapsů.“ Cílem pracovní skupiny vědců bylo vytvořit takové přístupy k léčbě, které by zároveň léčbu výrazně neprodražovaly. Nízké náklady na léčbu jsou klíčové pro její masové rozšíření do zemí s nízkými a středními příjmy, kde je řada nejnovějších terapeutických protinádorových léčiv pro většinovou populaci finančně nedostupná.

Zdroje

  • Blocket al.: Designing a broad-spectrum integrative approach for cancer prevention and treatment. Seminars in Cancer Biology 35 (2015) S276–S304,

doi: 10.1016/j.semcancer.2015.09.007.

  • Casey et al.: Cancer prevention and therapy through the modulation of the tumor microenvironment. Seminars in Cancer Biology 35 (2015), in press.,

doi: 10.1016/j.semcancer.2015.02.007.

Dle TZ

www.lf3.cuni.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová