Kouření

Negativní účinky kouření a CHOPN


Kategorie: Kouření 
09.září 2013
Odborník MUDr. Stanislav Kos, CSc., II. místopředseda 2. místopředseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN (ČOPN) k jednomu ze závažných zdravotních problémů naší společnosti.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je dlouhodobé, zánětlivé a nevyléčitelné onemocnění průdušek a plic. Až v 80-85 % případů nemoc způsobuje kouření cigaret. Způsobit ji však může i pasivní kouření. Postihnout může rovněž osoby, které se často pohybují v prašném nebo výfukovými plyny znečištěném prostředí, například zaměstnance průmyslových podniků pracující v prostorách, jež obsahují zplodiny vznikající při hoření. Včasnou diagnózou a správnou léčbou je možné zabránit zhoršování nemoci a výrazně zkvalitnit život pacienta. CHOPN se projevuje dlouhodobým kašlem (především po ránu), občasným „sípáním“ nebo pískáním na hrudníku, pocitem tlaku na hrudi a hlavně zadýcháváním, které se projevuje nejprve po námaze nebo během  jarních a podzimních infekcí. Později stačí ke vzniku tohoto stavu jen mírná zátěž (ranní hygiena, chůze po bytě) a nakonec se pacienti dusí i v klidu.

Prvním a základním krokem k úspěšné léčbě je skoncování s kouřením. Důležité je dodržovat doporučenou léčbu, pravidelně provádět dechové rehabilitace a užívat nebo inhalovat předepsané léky. Pokud dojde ke vzplanutí nemoci, lékař obvykle nasadí pacientovi antibiotika a léky usnadňující vykašlávání. Některým pacientům mohou pomoci i pobyty v lázních zaměřené na plicní onemocnění. CHOPN lze u malého procenta pacientů léčit operací, při které se odstraní nejvíce poškozená část plic. Nemoc sice patří mezi nevyléčitelné, avšak dodržováním správné léčby, plicní rehabilitací, kondičním cvičením a zdravým životním stylem lze její nepříznivé dopady výrazně snížit a zlepšit tak kvalitu života pacienta.

 Preventivně by se tito pacienti měli rovněž očkovat proti virovým onemocněním, která oslabují funkci plic, například chřipce. Součástí léčby by mělo být i dodržování zdravého životního stylu a redukce váhy u obézních osob. V pokročilejších stádiích nemoci se podávají inhalované léky, tablety rozšiřující průdušky či protizánětlivé léky. Při výrazném zhoršení se podávají kortikosteroidy, antibiotika a léky usnadňující vykašlávání. Jako součást léčby může lékař doporučit i inhalace kyslíku. Stav CHOPN zlepšují také dechové rehabilitace a  pobyty v lázních zaměřených na léčbu plicních onemocnění.

Délka života u pacienta s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) závisí na jeho celkovém zdravotním stavu. Důležité je, zda se jedná o pacienta kuřáka nebo nekuřáka, jestli dlouhodobě pobývá ve znečištěném prostředí, zda sportuje nebo trpí nadváhou, případně podvýživou, či zda je postižený nějakými dalšími chorobami. CHOPN patří mezi nevyléčitelná onemocnění. Rozvoj nemoci je ale možné při včasné diagnóze a dodržování předepsané léčby zpomalit a předejít tak jejímu zhoršování. Nezpochybnitelným základem úspěšné léčby všech pacientů kuřáků je přestat kouřit, jak už bylo řečeno.

Chronická obstrukční plicní nemoc je až v 85 % případů způsobena kouřením, pouze u velmi malého procenta pacientů je CHOPN vyvolána genetickou dispozicí. Riziko onemocnění zvyšuje pobyt v prašném, zakouřeném nebo výfukovými plyny znečištěném prostředí. Jestli má pacient potíže se zadýcháváním  i když je v klidu, nebo ho často trápí opakované nemoci dýchacích cest, měl by se obrátit na svého lékaře. Případná diagnóza a vhodná léčba se určí na základě spirometrického vyšetření u pneumologa.

Spirometrické vyšetření zjišťuje průchodnost průdušek a celkovou funkčnost plic. V jeho rámci se měří objem vzduchu, který dokáží plíce pojmout a také jak rychle se plíce vyprázdní. Vyšetření provádí vyškolená sestra obvykle v ordinaci plicního specialisty a trvá několik minut. Je bezbolestné a pro pacienta nenáročné. Před vyšetřením je vhodné nekouřit a dostavit se k lékaři s dostatečným časovým předstihem, aby pacient nebyl dušný, což by mohlo zkreslit výsledky. Spirometrie patří mezi základní vyšetřovací metody plicního lékařství a pomáhá odhalit nejen chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale také řadu dalších plicních i celkových onemocnění.

Ovšem ani pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) by se neměli vzdávat  pohybových aktivit. Pohybové aktivity jsou velmi důležité k udržení fyzické kondice, ale také psychické pohody. Je navíc prokázáno, že pohyb dokáže výrazně omezit projevy a následky tohoto onemocnění. O vhodných pohybových aktivitách by se každý pacient měl také poradit se svým ošetřujícím lékařem. Výběr závisí především na aktuálním zdravotním stavu. Obecně se doporučuje pěší turistika, plavání a jízda na kole v letních měsících nebo jízda na rotopedu a pohyb na běžeckém pásu v zimě. Milovníci zimních sportů mohou vyzkoušet také běh na lyžích v rozumném tempu a intenzitě, je však důležité vyvarovat se rychlého střídání teplot.

Závěrem důrazně:  Skončení s kouřením, vhodná léčba, zdravý životní styl s dostatkem pohybu a zdravou výživou společně s očkováním proti chřipce a proti pneumokokovým zánětům plic mohou výrazně zmírnit příznaky choroby, zastavit zhoršování nemoci a zmenšit její negativní dopady na zdravotní stav nemocných.

Více informací o onemocnění CHOPN na www.dychani.cz nebo na stránkách Českého občanského sdružení proti CHOPN (ČOPN) www.copn.cz.

Dle  MUDr. Stanislava Kosa

www.amic.cz

Autor: zpracováno redakčně