Kožní nemoci

Systémový lupus erythematosus (1. díl)


Kategorie: Kožní nemoci 
28.červenec 2005
Systémový lupus erythematosus (SLE) je onemocnění imunitního systému. Za normálních okolností imunitní systém chrání tělo před infekcí. U lidí s lupusem však jejich imunitní systém nepředvídatelně atakuje různé tkáně těla. Tato abnormální aktivita vede k poškození tkání a nemoci.

Touto nemocí častěji onemocní ženy v produktivním věku (14 až 45 let). Příznaky lupusu jsou různé podle toho, který orgán je nemocí postižen. U některých pacientů jsou pouze částečně vyjádřeny, zatímco jiní trpí mnoha příznaky. Mezi nejčastější příznaky patří bolesti kloubů, nevysvětlitelné horečky, dlouhodobá nebo extrémní únava, otoky kloubů, kožní vyrážka, chudokrevnost, bolest na hrudi, motýlovitá vyrážka na nose a tvářích, ztráta vlasů, citlivost na sluneční záření, zblednutí či zfialovění konečků prstů (Raynaudův fenomén).

Mnozí pacienti se SLE se cítí celkově nemocní, mají teploty a ubývají na tělesné hmotnosti. Další příznaky jsou závislé na postižené části těla. Na kůži se nemoc projevuje typickou vyrážkou na tvářích a nose ve tvaru motýla. Kožní problémy jsou často zhoršovány pobytem na slunci. Klouby pacientů s SLE často trpí artritidou. Zatuhnutí a bolestivost kloubů je výraznější ráno. Artritida může pacienta trápit pouze po dobu několika dnů či týdnů nebo může být trvalým příznakem nemoci. Naštěstí artritida nebývá invalidizující. Postižení ledvin se projevuje téměř u poloviny pacientů. Onemocnění krve se projevuje v závažným snížením počtu červených nebo bílých krevních buněk a krevních destiček. Při SLE může dojít také k postižení srdce a plic, které se projeví hlavně zánětem osrdečníku a poplicnice, který se projeví bolestmi na hrudi.

Autor: MUDr. Sylva Šebková