Vitamíny

Vitamin C (1. díl)


Kategorie: Vitamíny 
24.březen 2005
Vitamin C (kyselina askorbová) je ve vodě rozpustný. Na rozdíl od zvířat si tento vitamin neumíme sami vyrobit. Vzhledem k tomu, že se vitamin C vylučuje močí, nevzniká při předávkování obvykle otrava.

Něco málo z dějin vitaminu C… 

Tento vitamin lidstvo zná téměř 100 let. Následky jeho nedostatku (tzv. kurděje) lze pozorovat  na kostrách z doby kamenné a bronzové. Traduje se také tato nemoc jako nemoc námořníků plavících se měsíce na lodi bez zdroje tohoto vitaminu. Jedním z nich byl Jacques Cartier, jehož posádku kurděje rovněž postihly. Tento zkušený námořník zakotvil na řece St. Lawrence a na radu místních Indiánů začala posádka lodi konzumovat kůru a jehličí jistého stromu. Všichni se vyléčili. Po návratu tuto historku Cartierovi však nikdo nevěřil.

V roce 1747 objevil skotský lékař James Lind příznivé účinky citrusových plodů. Až v roce 1928 izoloval jako první vitamin C Albert Szent Gyorgii z papriky.

K čemu je vitamin C v těle dobrý? 

Vitamin C plní v našem těle celou řadu důležitých funkcí. Je antioxydantem, což znamená, že pomáhá zneškodnit v těle vzniklé volné kyslíkové radikály. Ty v těle vznikají účinkem kyslíku. Každou lidskou buňku napadne denně tisíce volných kyslíkových radikálů. Při nedostatečné ochraně této buňky mimo jiné také vitaminem C by došlo k jejímu zvrhnutí v rakovinové bujení.

 Vitamin C také působí jako významná prevence onemocnění srdce a cév. Účastní se tvorby kolagenu, hormonů nadledvin, karnitinu a dopaminu. Účastní se také metabolismu žlučových kyselin, mědi a železa. Tento vitamin také chrání organismus před těžkými kovy.

Další významnou roli hraje ve fungování imunitního systému. Zvyšuje odolnost organismu proti infekci a rovněž proti chladu.

Autor: MUDr. Sylva Šebková