Vývoj dítěte

Vývoj dítěte – druhý rok (1. díl)


Kategorie: Vývoj dítěte 
03.září 2003
Ve dvou dílech shrneme vývoj dítěte během druhého roku života.

Tělesný vývoj

Během druhého roku dochází ke zpomalení rychlosti růstu. Průměrné dítě přibude na váze 2,5 kg a vyroste asi o 12 cm. Po 10. měsíci věku se často snižuje chuť k jídlu a toto snížení přetrvává i ve druhém roce. Výsledkem je postupná přeměna z „baculatého“dítěte v dítěte štíhlé a svalnaté. Typické je větší bříško, které je charakteristické i ve třetím roce života. Obvod hlavy, který se zvětšil během prvního roku o 12 cm, vzroste ve druhém roce jenom o 2 cm.

 

Pohybový vývoj

Během druhého roku dojde k velkému skoku v pohybovém vývoji. Na počátku druhého roku je dítě schopno vstát a event. s podporou udělat pár neobratných kroků. Na konci druhého roku v podstatě získá kontrolu nad svým pohybem. Kolem 15. měsíce přestane lézt a v 18 měsících začne samostatně běhat. V 18 měsících dokáže dítě jít do schodů, jestliže je drženo za ruku. Ve 20 měsících je také schopno jít ze schodů s držením za ruku. Ve 24 měsících se dítě dostává do období „pobíhání“. V tomto období je dítě schopno velmi rychle se dostat z prostředí bezpečného do prostředí velmi nebezpečného (vodní nádrž, silnice, schodiště), a proto potřebuje stálý dohled. Ve 12 měsících dítě umí podat kuličku do nastavené dlaně. V 15 měsících zvládne kuličku dát do malé lahvičky. Vyjmout kuličku z lahvičky je dítě schopno až kolem 18. měsíce. V 15 měsících dítě postaví jednu kostku na druhou, je-li mu tato činnost předvedena. V 18 měsících postaví věž ze 4 kostek, v 24 měsících ze 7 kostek. Vyvíjí se schopnost napodobovat. Po počátečních čmáranicích kreslí kolem 18. měsíce svislé čáry a kolem 24. měsíce i čáry vodorovné a kruh.

 

Ke konci druhého roku života se dítě dostává do periody, kdy velice intenzivně napodobuje a zkoumá vše, co je v jeho dosahu. Proto zejména v tomto věku musí být z jeho okolí odstraněny jedy, léky chemikálie, elektrická zařízení aj.

 

Upozornění

Tento přehled vývoje dítěte je pouze orientační. Každé dítě je samostatná osobnost, a proto rozdíly ve vývoji různých dětí, pokud tyto děti nejsou opravdu značně opožděné, mohou být rozmanité. Každopádně, máte-li jakoukoliv pochybnost o správném vývoji svého dítěte, poraďte se s  dětským lékařem.

Autor: MUDr. Sylva Šebková